Azərbaycanda 154 milyon manatlıq narkotik qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb
2024-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilmiş kompleks əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində ümumilikdə 8 549 cinayət faktı aşkarlanıb.
Bu barədə narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə üzrə 2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarının yekununa dair məlumatda qeyd olunub.
Bildirilib ki, onlardan 2 837-si narkotik vasitələrin qanunsuz satışı, 5 478-i narkotik vasitələrin qanunsuz əldə edilib saxlanılması, 228-i narkotik tərkibli bitkilərin qanunsuz əkilib-becərilməsi, altısı isə digər cinayətlərlə bağlı olub.
Aşkarlanmış faktlar üzrə qanunsuz dövriyyədən ümumilikdə müsadirə olunmuş 6 ton 403 kq 647,445 q narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin 524 kq 059,659 qramını heroin, 5 ton 313 kq 809,136 qramını marixuana, 164 kq 849,07 qramını tiryək, 38 kq 852,443 qramını həşiş, 205 kq 385,123 qramını psixotrop maddələr, 156 kq 692,014 qramını digər narkotik vasitələr təşkil edib.
Bundan başqa, göstərilən dövr ərzində 38 min 807 ədəd metadon, 15 min 392 ədəd çətənə kolu, 429 q və 240 ədəd həb güclü təsir edən maddə, 10 q prekursor qanunsuz dövriyyədən götürülüb.
Hesabat dövründə Daxili İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Dövlət Sərhəd Xidmətinin və digər aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə 1 439,6 hektar sahədən 2 864 953 ədəd yabanı halda bitmiş narkotik tərkibli bitkilər müəyyən olunaraq müvafiq qaydada məhv edilib.
Qanunsuz dövriyyədən çıxarılmış 6 ton 403 kq 647,445 q narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin ümumilikdə dəyəri 154 milyon 579 min AZN kimi qiymətləndirilir.скачать dle 11.3