İlham Əliyev Münhendə Bolqarıstan prezidenti ilə görüşüb - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 14-də Münhendə Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti İliyana Yotova ilə görüşüb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Azərbaycanda keçirilmiş Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etdiyini vurğulayan Bolqarıstan Prezidenti mədəniyyətimizlə yaxından tanış olduğunu, Novruz bayramı adət-ənənəmizin və muğam musiqimizin onda dərin təəssürat hissi yaratdığını bildirib.
İliyana Yotova Heydər Əliyev Fondunun Bolqarıstanda "Trapezitsa" Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasına göstərdiyi dəstəyi xatırladaraq, buna görə minnətdarlığını ifadə edib.
O, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində bolqar dilinin tədrisi və bolqar mədəniyyətinə göstərilən diqqətə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı bir neçə gün əvvəl Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Bolqarıstan Respublikası Hökuməti və Veliko Tırnovo Bələdiyyəsi arasında Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərində Şuşa parkının salınması və yenidən qurulması üzrə əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalanması məmnunluqla qeyd olunub.
Ölkələrimiz arasında enerji, elektrik enerjisinin ixracı, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Bolqarıstanın Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinin inkişafına verdiyi dəstək yüksək qiymətləndirilib.
Bu ilin mayında Azərbaycanın Dünya Şəhərsalma Forumuna ev sahibliyi edəcəyi vurğulanaraq, Bolqarıstanın bu tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağı bildirilib.

Президент Ильхам Алиев встретился в Мюнхене с болгарской коллегой - ФОТО
14 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился в Мюнхене с президентом Болгарии Илияной Йотовой.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, подчеркнув, что участвовала в Форуме по межкультурному диалогу в Азербайджане, президент Болгарии сказала, что она близко ознакомилась с азербайджанской культурой, отметила, что обычаи и традиции праздника Новруз и мугам произвели на нее глубокое впечатление.
Илияна Йотова также выразила признательность за поддержку Фондом Гейдара Алиева реставрации Архитектурно-музейного заповедника "Трапезица" в Болгарии.
Она поблагодарила Президента Ильхама Алиева за внимание к преподаванию болгарского языка в высших учебных заведениях Азербайджана и болгарской культуре.
В ходе беседы с удовлетворением было отмечено подписание несколько дней назад Соглашения о сотрудничестве между правительством Азербайджанской Республики, правительством Республики Болгария и муниципалитетом Велико-Тырново по созданию и реконструкции парка "Шуша" в городе Велико-Тырново.
Были затронуты вопросы сотрудничества между нашими странами в сферах энергетики, экспорта электроэнергии, сельского хозяйства, туризма и других областях, а также в рамках международных организаций.
Была высоко оценена поддержка Болгарией развития отношений между Азербайджаном и Европейским союзом.
Подчеркнуто, что Болгария будет на высоком уровне представлена на Всемирном форуме градостроительства, который пройдет в Азербайджане в мае этого года.