Moskvа-Sitidə terror aktı törətməklə hədələyən üç nəfər saxlanılıb
Moskvada Moskva-Siti kompleksinin qüllələrindən birində terror aktı törətməklə hədələyən üç nəfər saxlanılıb.
Rusiya KİV-inə istinadən xəbər veri ki, bu barədə DİN-in rəsmi nümayəndəsi İrina Volk bildirib.
Qurumun məlumatına görə, fevralın 9-na keçən gecə fövqəladə hallar üzrə xidmətlərə təhdid zəngləri daxil olub. Hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları zəng edənlərin Moskva-Sitidə olduğunu müəyyən ediblər. Polis, Rosqvardiya və FHN əməkdaşları hadisə yerinə gedib.
Moskva-Sitidə mənzil icarəyə götürən şəxs və onun iki tanışı saxlanılaraq DİN-in ərazi şöbəsinə aparılıb. Volk qeyd edib ki, saxlanılanlar sərxoş olublar.
Saxlanılan şəxslər "Neva Towers" göydələninin 68-ci mərtəbəsinin minalandığını bildiriblər. Mütəxəssislər binanı yoxladıqdan sonra partlayıcı qurğu aşkar etməyiblər.
Faktla bağlı cinayət işi açılıb (RF CM-in 207-ci maddəsinin 3-cü hissəsi). Saxlanılanlar altı ildən səkkiz ilədək azadlıqdan məhrum edilə bilər.скачать dle 11.3

Трех человек задержали за ложные угрозы устроить теракт в Москва-Сити
В Москве задержали трех мужчин, угрожавших устроить теракт в одной из башен Москва-Сити. Возбуждено дело о заведомо ложном сообщении о теракте.
Как передает Median.az со ссылкой на российские СМИ, об этом сообщила официальный представитель МВД Ирина Волк.
По данным ведомства, звонки с угрозами поступили в экстренные службы в ночь на 9 февраля. Оперативники установили, что звонившие находились в Москва-Сити, на место направились сотрудники полиции, Росгвардии и МЧС.
Задержаны арендатор квартиры в Москва-Сити и двое его знакомых. Их доставили в территориальный отдел МВД для выяснения обстоятельств произошедшего. Волк отметила, что задержанные были пьяны.
Задержанные заявляли о минировании 68-го этажа небоскреба Neva Towers. После этого мужчины заперлись в апартаментах. Специалисты после обследования здания не нашли взрывных устройств.
По данному факту возбуждено уголовное дело (ч. 3 ст. 207 УК РФ). Задержанным может грозить лишение свободы на срок от шести до восьми лет.скачать dle 11.3