Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının nizamnaməsi dəyişdirilir
"Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının nizamnaməsi"ndə dəyişiklik edilməsi haqqında fərmanın icrasına dair tələblər müəyyənləşib.
Sərəncama əsasən, Ədliyyə Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi və icra prosesində müəyyən ediləcək digər aidiyyəti dövlət orqanları (dövlətin hüquqi şəxsləri) ilə razılaşdırmaqla, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 8 iyul tarixli 939 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının Nizamnaməsi"ndə dəyişiklik edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2026-cı il 26 yanvar tarixli 586 nömrəli Fərmanına uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etməlidirlər.
Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları dörd aydan gec olmayaraq, fərmanın icrasını təmin etmək məqsədilə öz səlahiyyətləri daxilində normayaratma vəzifələrindən irəli gələn tədbirlər görüb, normativ hüquqi aktlarını və ya təkliflərinin olmadığı barədə məlumatı Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinə təqdim etməlidirlər və icra vəziyyəti tələb etdikdə, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidirlər.
Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib, bu barədə altı ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidirlər.

Вносятся изменения в устав Академии Государственного таможенного комитета
Определены требования к исполнению указа о внесении изменений в "Устав Академии Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики".
Соответствующее распоряжение подписал премьер-министр Али Асадов.
Согласно документу, Министерство юстиции, Министерство науки и образования, Государственный таможенный комитет АР и другие соответствующие государственные органы (государственные юридические лица), которые будут определены в процессе исполнения, должны в течение пяти месяцев представить в Кабинет министров свои предложения по приведению нормативных правовых актов Кабмина в соответствие с указом Президента Азербайджанской Республики №586 от 26 января 2026 года "О внесении изменений в "Устав Академии Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики", утвержденный указом главы государства №939 от 8 июля 2013 года".
Центральные органы исполнительной власти не позднее чем через четыре месяца должны принять меры в рамках своих полномочий, вытекающих из нормотворческих функций, для обеспечения исполнения указа, представить нормативные правовые акты или информацию об отсутствии предложений в Минюст и при необходимости информировать Кабмин о ходе исполнения.
Министерство юстиции должно обеспечить приведение нормативных правовых актов и актов нормативного характера центральных органов исполнительной власти в соответствие с указом и в течение шести месяцев представить информацию об этом в Кабинет министров.