Ermənistanda arxiyepiskop Xaçatryanın həbs müddəti uzadıldı
İrəvanda məhkəmə Eçmiədzin Ana Taxtı dəftərxanasının rəhbəri, arxiyepiskop Arşak Xaçatryanın həbs müddətini 2 ay uzadıb.
-ın Ermənistan KİV-ə istinadən xəbərinə görə, qərar barədə arxiyepiskopun vəkili Arsen Babayan məlumat verib.
Vəkilin sözlərinə görə, həmçinin arxiyepiskopla görüşlər də məhdudlaşdırılıb. Babayan əlavə edib ki, hələlik məhkəmənin qərarını almayıb.
Müdafiə tərəfi qərardan apelyasiya şikayəti verməyi planlaşdırır.
Qeyd edək ki, İrəvan məhkəməsi arxiyepiskopu 5 dekabr 2025-ci ildə 2 ay müddətinə həbs edib. Xaçatryan Ermənistan Apostol Kilsəsinin nəzarətə götürülən dördüncü baş iyerarxı olub. İstintaq Komitəsi daha əvvəl bildirib ki, ittihamlar üzrə "Qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən narkotik vasitələrin qanunsuz satışı" maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. Arxiyepiskop 2018-ci ildə Bütün Ermənilərin Katolikosu II Qareginə qarşı keçirilən etiraz aksiyasında iştirak edən fəalın çantasına narkotik maddənin qoyulmasını əmr etməkdə və onu nüfuzdan salmaq cəhdində ittiham olunur. Xaçatryan ittihamları gülünc adlandırıb.скачать dle 11.3

В Армении архиепископу Хачатряну продлили арест
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, о решении сообщил адвокат архиепископа Арсен Бабаян.
По словам адвоката, архиепископу также ограничили свидания. Бабаян добавил, что пока не получил решения суда.
Защита планирует обжаловать судебное решение.
Ходатайство следствия о продлении меры пресечения вчера вечером рассмотрел судья Карен Фархоян.
Суд в Ереване арестовал архиепископа на два месяца 5 декабря 2025 года. Хачатрян стал четвертым взятым под стражу высшим иерархом Армянской апостольской церкви. Следственный комитет ранее заявлял, что в рамках расследования уголовного дела инициировано преследование по статье "Незаконный сбыт наркотических средств группой лиц по предварительному сговору". Архиепископа обвиняют в том, что он в 2018 году якобы с целью дискредитации поручил подбросить наркотики в рюкзак одного из активистов, участвовавших в акции протеста против католикоса всех армян Гарегина II. Хачатрян назвал обвинения нелепыми.