Orduxan Teymurxan, Qurban Məmmədov, Tural Sadıqlı və digərlərinə hökm oxundu
Xaricdə yaşayan bloqerlər - Tural Sadıqlı, Elşad Məmmədov, Süleyman Süleymanlı, Qurban Məmmədov, Orxan Ağayev, Rəfael Piriyev və Orduxan Teymurxanın (Bəbirov) barələrində olan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən iclasda qiyabi hökm oxunub. Hökmlə Qurban Məmmədov 14 il, Elşad Məmmədov, Süleyman Süleymanlı, Tural Sadıqlı, Orxan Ağayev, Rəfael Piriyev və Orduxan Teymurxan hər biri 9 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 178.3.1-ci (dələduzluq, mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə), 214.2-ci (terrorçuluğa açıq çağırışlar), 220.2-ci (hakimiyyət nümayəndəsinin qanuni tələblərinə fəal şəkildə tabe olmamağa və kütləvi iğtişaşlara, habelə vətəndaşlara qarşı zorakılıq etməyə çağırışlar etmə), 281.2-ci (silahlı qiyam, eyni əməllər təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə), 320.1-ci (rəsmi sənədi saxtalaşdırma) maddələri ilə ittiham olunublar. Onlar ölkə xaricində olduqlarına görə barələrində məhkəmə qərarı ilə qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Зачитаны приговоры Ордухану Теймурхану, Гурбану Мамедову, Рафаэлю Пириеву и другим
Завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении проживающих за рубежом блогеров - Турала Садыглы, Эльшада Мамедова, Сулеймана Сулейманлы, Гурбана Мамедова, Орхана Агаева, Рафаэля Пириева и Ордухана Теймурхана.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Гусейна Гусейнова был зачитан заочный приговор.
Согласно решению, Гурбан Мамедов приговорён к 14 годам лишения свободы, Эльшад Мамедов, Сулейман Сулейманлы, Турал Садыглы, Орхан Агаев, Рафаэль Пириев и Ордухан Теймурхан - к 9 годам лишения свободы.
Указанные лица обвиняются по статьям 178.3.1 (мошенничество, совершённое организованной группой); 214-2 (публичные призывы к терроризму); 220.2 (массовые беспорядки, активное неподчинение законным требованиям представителей власти, призывы к массовым беспорядкам и насилию против граждан); 281.2 (вооружённый мятеж, те же действия, совершённые повторно или группой лиц); 320.1 (подделка официальных документов) Уголовного кодекса АР.