07.11.2025 17:01 912
Bloqerlər Tural Sadıqlı, Elşad Məmmədov, Qurban Məmmədov və Süleyman Süleymanlının barələrində olan cinayət işi üzrə məhkəmənin növbəti hazırlıq iclası keçirilib.
Bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən prosesdə hakim tərkibinin dəyişdiyi elan olunub.
Belə ki, bundan sonra cinayət işinə hakim Vüqar Quliyev deyil, hakim Hüseyn Hüseynli sədrlik edəcək. Proses qapalı keçirilib.
Cinayət işi məhkəmə baxışına verilib və baxış iclası noyabrın 21-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 178.3.1-ci (dələduzluq - mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə), 214-2,-ci (terrorçuluğa açıq çağırışlar), 220.2-ci (kütləvi iğtişaş - hakimiyyət nümayəndəsinin qanuni tələblərinə fəal şəkildə tabe olmamağa və kütləvi iğtişaşlara, habelə vətəndaşlara qarşı zorakılıq etməyə çağırışlar etmə), 281.2-ci (silahlı qiyam - eyni əməllər təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə), 320.1-ci (rəsmi sənədi saxtalaşdırma) maddələri ilə ittiham olunurlar. Onlar ölkə xaricində olduqlarına görə barələrində məhkəmə qərarı ilə qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Уголовное дело, фигурантом которого является блогер Турал Садыглы, передано новому судье
Состоялось очередное подготовительное заседание по уголовному делу в отношении блогеров Турала Садыглы, Эльшада Мамедова, Гурбана Мамедова и Сулеймана Сулейманлы.
Как сообщает Oxu.Az, на прошедшем сегодня заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям был изменён состав судей.
Отныне рассмотрением дела займётся судья Гусейн Гусейнли, вместо ранее назначенного Вугара Гулиева. Заседание проходило в закрытом режиме.
Дело передано в суд для рассмотрения, следующее заседание назначено на 21 ноября.
Отмечается, что блогерам предъявлены обвинения по статьям 178.3.1 (мошенничество, совершённое организованной группой), 214-2 (публичные призывы к терроризму), 220.2 (массовые беспорядки, призывы к неповиновению законным требованиям представителей власти и насилию против граждан), 281.2 (вооружённое восстание, совершённое повторно или группой лиц), 320.1 (подделка официального документа) Уголовного кодекса Азербайджана.
Поскольку обвиняемые находятся за пределами страны, решением районного суда они заочно заключены под стражу.скачать dle 11.3