Azərbaycandan külli miqdarda valyuta çıxaran şirkət cərimələndi
"Etay Group İç və DIŞ Ticaret Limited Şirkəti"nin Azərbaycandakı filialı barəsində inzibati protokol tərtib edilib.
"Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, şirkətə qarşı İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 430.4-cü (Avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində müəyyən edilmiş müddətlərdə müvafiq mallar idxal edilmədikdə, işlər görülmədikdə və ya xidmətlər göstərilmədikdə ödənilmiş valyuta vəsaitinin xaricdən geri qaytarılmaması) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Belə ki, şirkət 223 650 ABŞ dolları (380 000 AZN) məbləğində vəsaiti bank vasitəsilə 28 sentyabr 2023-cü il tarixində avans olaraq ölkə xaricinə köçürüb. Lakin ödənişin aparıldığı gündən 2 il müddətində həmin vəsait hesabına alınan mallar ölkəyə idxal edilməyib.
Bu səbəbdən şirkət həmin məbləğin 20 faizi miqdarında - 44 730 dollar (76 000 AZN) cərimələnib.скачать dle 11.3

Компанию оштрафовали за вывод крупной суммы валюты из Азербайджана
В отношении азербайджанского филиала компании Etay Group İç və Dış Ticaret Limited Şirkəti составлен административный протокол.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Teleqraf, компании предъявлено обвинение по статье 430.4 (Невозврат иностранной валюты, уплаченной за границей, если соответствующие товары не ввезены в установленные сроки, если работы не выполнены или услуги не предоставлены в обмен на аванс в иностранной валюте) Кодекса об административных проступках.
Так, 28 сентября 2023 года компания перечислила за границу через банк авансовый платеж в размере 223 650 долларов (380 000 манатов). Однако в течение двух лет с момента перечисления товары, приобретённые за счёт этих средств, в страну не были ввезены.
В связи с этим на компанию наложен штраф в размере 20% от указанной суммы - 44 730 долларов (76 000 манатов).скачать dle 11.3