Alimlər itlərdə allergiyaya səbəb olan geni dəyişdilər
ABŞ-də alimlər gen redaktəsi texnologiyasından istifadə edərək əsas it allergenini istehsal etməyən iki beql yaradıblar.
"The Guardian" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, "Kindred Companion Sciences" şirkətinin tədqiqatçıları CRISPR texnologiyasından istifadə edərək itlərdə əsas allergen hesab olunan Can f 1 zülalının yaranmasına cavabdeh geni dəyişdiriblər.
Alimlərin məlumatına görə, genetik dəyişiklik tətbiq olunan heyvanlarda bu zülal istehsal olunmur. Şirkətin rəhbəri və genetik Mett Uoker bildirib ki, özü də itlərə qarşı allergiyadan əziyyət çəkib və bir ildən çoxdur ki, bu itlərdən biri ilə yaşayır, lakin onda allergik reaksiya müşahidə edilməyib.
Mütəxəssislər isə bildirirlər ki, yeni üsul allergiyanı tamamilə aradan qaldırmaya bilər. Çünki bəzi insanlar yalnız Can f 1 zülalına deyil, digər it allergenlərinə də reaksiya verirlər.
Şirkət qeyd edib ki, texnologiyanın kommersiya məqsədilə istifadəsinə başlanmasına hələ vaxt var. Alimlər yaradılan beqllərin sağlamlığını və inkişafını uzun müddət ərzində izləyəcəklər.скачать dle 11.3

В США создали гипоаллергенных биглей
Отмечается, что исследователи изменили ген, отвечающий за производство белка Can f 1, который считается главным аллергеном собак. По их данным, у животных, на которых применили технологию, этот белок не вырабатывается.
Генетик и гендиректор Kindred Companion Sciences Мэтт Уокер, который с детства страдал аллергией на собак, рассказал, что более года живет с одной из модифицированных особей и за это время не сталкивался с аллергическими реакциями. По словам ученого, технология CRISPR позволяет внести точечные изменения в геном и получить необходимый результат без ожидания случайного возникновения нужной мутации.
При этом специалисты подчеркивают, что новый подход пока не гарантирует полного устранения аллергии. Как пояснил патологоанатом Медицинского центра Юго-Западного университета Техаса Джефф Сорелл, многие люди реагируют не только на Can f 1, но и на другие аллергены собак, которые в исследовании не изучались.
В Kindred Companion Sciences сообщили, что до начала коммерческого применения такой технологии для животных еще далеко. Ученые продолжат наблюдать за состоянием биглей на протяжении всей жизни, чтобы подтвердить безопасность генетического редактирования для здоровья и развития собак.