Saxta sürücülük vəsiqəsi istifadə edən şəxs CƏZALANDIRILIB
Saxta sürücülük vəsiqəsindən istifadə etməkdə təqsirləndirilən Rusiya vətəndaşı barəsində hökm çıxarılıb.
teleqraf.az-a istinadla xəbər verir ki, 1990-cı il təvəllüdlü Rusiya Federasiyasının vətəndaşı - Emil Şərəfxan oğlu İsmayılov Cinayət Məcəlləsinin 320.2-ci maddəsi ilə (saxta sənəddən istifadə) ittiham olunub.
İttihama görə, Emil İsmayılov Rusiya Federasiyasına məxsus saxta sürücülük vəsiqəsini pul müqabilində əldə edib. O, bu sənəddən istifadə edərək 2024-cü il aprel ayının 2-də Bakı şəhərində yerləşən 7 saylı ASAN Xidmət mərkəzinə müraciət edərək sürücülük vəsiqəsi alıb.
Araşdırmalar zamanı təqdim edilən Rusiya sürücülük vəsiqəsinin mətbəə üsulu ilə deyil, elektrofotoqrafik çap yolu ilə hazırlandığı və tam saxta olduğu müəyyən edilib. ASAN Xidmət əməkdaşları sənəddə uyğunsuzluq aşkar etdikdən sonra həm xarici, həm də onun əsasında verilmiş Azərbaycan sürücülük vəsiqəsini geri alıblar.
Təqsirləndirilən şəxs məhkəmədə özünü təqsirli bilib. O, ifadəsində bildirib ki, 2023-cü ilin avqustunda Eldar adlı şəxs vasitəsilə 200 min rubl müqabilində saxta sürücülük vəsiqəsi sifariş edib və sənədin saxta olduğunu bildiyi halda razılaşıb. Əməlindən peşman olduğunu deyən Emil İsmayılov barəsində azadlıqdan məhrumetmə ilə bağlı olmayan cəza verilməsini xahiş edib.
Məhkəmənin hökmü ilə Emil İsmayılov iki min manat məbləğində cərimə cəzasına məhkum edilib.скачать dle 11.3

Гражданин России наказан за использование поддельных водительских прав
Гражданину России, обвиняемому в использовании поддельного водительского удостоверения, вынесен приговор.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на teleqraf.az, Эмиль Исмайылов (1990 г.р.) был признан виновным по статье 320.2 (использование поддельного документа) Уголовного кодекса Азербайджана.
Согласно материалам дела, мужчина за денежное вознаграждение приобрёл поддельное водительское удостоверение Российской Федерации. Используя этот документ, 2 апреля 2024 года он обратился в ASAN xidmət №7 в Баку, на основании чего получил азербайджанское водительское удостоверение.
В ходе проверки было установлено, что представленное российское удостоверение изготовлено не типографским способом, а методом электрофотографической печати и является полностью поддельным. После выявления несоответствий сотрудники ASAN xidmət изъяли как иностранное водительское удостоверение, так и выданное на его основе азербайджанское.
В суде обвиняемый полностью признал вину. Он сообщил, что в августе 2023 года через некоего Эльдара заказал удостоверение за 200 000 рублей (примерно 4 000 манатов - ред.), зная, что документ поддельный. Обвиняемый заявил о раскаянии и попросил назначить наказание, не связанное с лишением свободы.