NATO Ukraynaya dəstəyini davam etdirəcək
NATO-ya üzv ölkələr, o cümlədən Kanada, Almaniya, Niderland, Norveç və Polşa PURL (Ukraynanın prioritet ehtiyaclarının siyahısı) çərçivəsində Ukraynaya dəstək üçün əlavə vəsait ayırır. Proqrama alyans üzvlərinin 2/3-dən çoxu qoşulub.
"Report"un Avropa bürosu xəbər verir ki, bu barədə alyansın baş katibi Mark Rütte Brüsseldə NATO ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin iclasının yekunlarına dair mətbuat konfransında bildirib.
"Avstraliya və Yeni Zelandiya (NATO-ya daxil deyillər – red.) da PURL-ə töhfə verəcəklər – onlar proqrama qoşulan alyans tərəfdaşları arasında ilk ölkələrdir. Bu o deməkdir ki, müttəfiqlər və tərəfdaşlar artıq PURL çərçivəsində 4 milyard dollardan çox vəsait ayırıblar və bu bizə bütün il üzrə 5 milyard gözləməyə imkan verir", – deyə Rütte vurğulayıb.
O bütün ölkələri 2026-cı ilə qədər öhdəliklərinin icrasını sürətləndirməyə çağırıb.
"NATO üzvləri tərəfindən maliyyələşdirilən PURL çərçivəsində ölkəyə kritik əhəmiyyətli silahlar, o cümlədən cəbhə xəttini saxlamaq və əhalini qorumaq üçün HHM sistemləri göndərilir. Ukrayna inanılmaz dözümlülük nümayiş etdirir, Putin hesab edir ki, yardım dayanana qədər vaxt qazana bilər, lakin bu baş verməyəcək", - Rütte qeyd edib.скачать dle 11.3

НАТО продолжит поддерживать Украину
Страны-члены НАТО, включая Канаду, Германию, Нидерланды, Норвегию и Польшу, выделяют дополнительные средства для поддержки Украины в рамках PURL. К программе подключились более 2/3 союзников.
Об этом генеральный секретарь альянса Марк Рютте заявил на пресс-конференции по итогам заседания министров иностранных дел стран НАТО в Брюсселе.
"Австралия и Новая Зеландия (не входят в НАТО - ред.) также будут вносить вклад в PURL – они стали первыми из партнеров альянса, кто подключился к программе. Это означает, что союзники и партнеры уже выделили более 4 млрд долларов в рамках PURL, что позволяет нам рассчитывать на 5 млрд за весь год", - сказал Рютте.
Он призвал всех ускорить выполнение своих обязательств с прицелом на 2026 год.
В рамках финансируемого членами НАТО Списка приоритетных потребностей Украины (PURL) в страну поставляются критически необходимое вооружение, в том числе ПВО для удержания линии фронта и защиты населения.
По словам Рютте, Украина продолжает демонстрировать невероятную стойкость. Путин считает, что он может выиграть время до того, как прекратиться помощь, однако этого не случится, считает генсек.
"В преддверии саммита в Анкаре наши приоритеты четко определены: инвестиции в нашу безопасность, укрепление промышленности и продолжение помощи Украине в суровую зиму и последующий период", - заявил Рютте.скачать dle 11.3