Restoranlarda müştəridən niyə xidmət haqqı alınır? - Video
Bir zamanlar restoranlarda ofisiantlara könüllü olaraq verilən bəxşişlər (çaypulu) artıq məcburi hala gəlir. Ölkə restoranlarında masa haqqı, xidmət haqqı və buna bənzər digər adlar altında müştərilərdən əlavə ödənişlər tələb olunur.
Qonşu Türkiyədə isə müştəridən xidmətə görə əlavə pul tələb edilməsi qadağan olunur. Bəs Azərbaycanda vəziyyət nə yerdədir və bu nə dərəcədə qanunidir?
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan İstehlakçılar Birliyinin (AİB) sədri Eyyub Hüseynov vəziyyəti şərh edib:
"Azərbaycanda geniş yayılmış bu 'servis haqqı' çoxlu istehlakçıların, o cümlədən turistlərin böyük narazılığına səbəb olub. Məsələn, şəhərin mərkəzində oğluna ad günü etdirən bir şəxsdən sonda 15% servis haqqı tələb olunub. Ödəməyə məcbur olub, nəticədə mübahisə yaranıb".
Eyyub Hüseynov vurğulayıb ki, çaypulu anlayışı bütün dünyada mövcuddur və adətən istehlakçı xidmət göstərənə əlavə pul verir. Əksər hallarda bu, heç bir yerdə qeyd olunmur.
"Servis haqqının məcburi şəkildə istehlakçıdan alınması düşünürəm ki, doğru deyil", - deyə AİB sədri fikrini yekunlaşdırıb.

Почему в азербайджанских ресторанах взимают плату за обслуживание? - Видео
Чаевые, которые ранее посетители оставляли официантам добровольно, постепенно превращаются в обязательный платеж. Во многих ресторанах страны с клиентов требуют дополнительную сумму под названиями "плата за стол", "плата за обслуживание" и другими аналогичными формулировками.
В соседней Турции взимание обязательной платы за обслуживание запрещено. Какова же ситуация в Азербайджане и насколько подобная практика соответствует законодательству?
Вопрос прокомментировал председатель Азербайджанского общества потребителей Эйюб Гусейнов. По его словам, широко распространенная в Азербайджане "плата за сервис" вызывает недовольство многих потребителей, включая туристов.
"Например, с человека, отпраздновавшего день рождения сына в одном из заведений в центре города, в конце потребовали 15% за обслуживание. Он был вынужден заплатить, в результате чего возник спор", - сказал эксперт.
Э.Гусейнов отметил, что во всем мире существует понятие чаевых и клиент дает дополнительные деньги обслуживающему персоналу. В большинстве случаев это нигде не фиксируется. "Обязательное взимание платы за обслуживание, на мой взгляд, является неправильным", - подытожил председатель организации.