Azərbaycanda transmilli şirkətlərə yeni tələb qoyuldu
İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyası "Bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təqdim edilməsi ilə bağlı hər bina üzrə verilməli məlumatın forması"nın, "Transmilli şirkətlər qrupuna daxil olan rezident müəssisənin hesabatının vergi orqanına təqdim edilməsi müddəti, forması və qaydası"nın, "Üzləşmə aktının forması"nın və "Kredit və ya elektron pul təşkilatları tərəfindən vergi ödəyicilərinin hesabları üzrə aparılmış əməliyyatlar barədə elektron qaydada təqdim olunan məlumat forması"nın təsdiq edilməsi haqqında" qərarında dəyişiklik edib.
Bununla bağlı iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, Azərbaycanda vergi uçotuna alınmış transmilli şirkətlər qrupunun əvvəlki maliyyə ilində məcmu gəliri 750 milyon avronun manat ekvivalentindən çox olduqda, Azərbaycanın tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələr çərçivəsində digər dövlətlərin səlahiyyətli orqanları ilə avtomatlaşdırılmış məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi məqsədilə həmin maliyyə ilinə dair ölkələrarası hesabat təqdim etməli olacaq. İndiyə qədər bu, yalnız Azərbaycanın rezidenti olan müəssisələrə aid edilirdi.
Nazirliyin Hüquq şöbəsinə bu Qərarın 3 gün müddətində Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.скачать dle 11.3

В Азербайджане введено новое требование для транснациональных компаний
Коллегия Министерства экономики Азербайджана внесла изменения в постановление "Об утверждении формы информации, представляемой по каждому зданию в связи с предоставлением жилых и нежилых помещений лицами, осуществляющими деятельность по строительству зданий", "О сроках, форме и порядке представления налоговым органам отчётности резидентного предприятия, входящего в группу транснациональных компаний", "О форме акта сверки" и "Об утверждении формы информации, представляемой в электронном виде кредитными организациями или организациями электронных денег, об операциях, осуществляемых по счетам налогоплательщиков".
Соответствующее постановление подписал министр экономики Микаил Джаббаров.
Согласно решению, если совокупный доход группы транснациональных компаний, зарегистрированных в Азербайджане для целей налогообложения, за предыдущий финансовый год превысит сумму в манатах, эквивалентную 750 миллионам евро, то для осуществления автоматизированного информационного обмена с компетентными органами других государств в рамках международных соглашений, участником которых является Азербайджан, необходимо будет представить межстрановой отчет за этот финансовый год. До сих пор это было возможно только для предприятий, отнесенных к резидентам Азербайджана.
Юридическому департаменту министерства поручено в течение трёх дней представить это решение в Министерство юстиции для включения в Государственный реестр правовых актов Азербайджана.скачать dle 11.3