Vergi ödəyicilərinin NƏZƏRİNƏ: İdxal ediləcək mallarla bağlı yeni qərar İMZALANDI
İqtisadiyyat Nazirliyinin Kollegiyası "Neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olan və ya dövlət sektoruna aid edilən, habelə "Yaşıl dəhliz" buraxılış sistemindən istifadə edən vergi ödəyiciləri istisna olmaqla, digər vergi ödəyiciləri tərəfindən idxal ediləcək mallar barədə məlumat forması"nın təsdiq edilməsi haqqında" 14 mart 2022-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edib.
Bununla bağlı iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, vergi ödəyiciləri idxal ediləcək mallar barədə məlumat formasını nazirlik yanında Dövlət Vergi Xidmətinin informasiya sistemində yaradılan elektron kabinet vasitəsilə dolduraraq vergi orqanına təqdim edəcək.
Bundan başqa, qərarın adı genişləndirilərək "Neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olan və ya dövlət sektoruna aid edilən, habelə "Yaşıl dəhliz" buraxılış sistemindən istifadə edən vergi ödəyiciləri istisna olmaqla, digər vergi ödəyiciləri tərəfindən idxal ediləcək mallar barədə məlumat forması və təqdim edilmə qaydası" edilib.
Nazirliyin Hüquq şöbəsinə bu Qərarın 3 gün müddətində Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.скачать dle 11.3

Вниманию налогоплательщиков: новое решение в отношении импортируемых товаров
Коллегия Министерства экономики внесла изменения в решение от 14 марта 2022 года "Об утверждении "Формы предоставления информации о товарах, импортируемых налогоплательщиками, за исключением налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в нефтегазовой сфере или относящихся к государственному сектору, а также пользующихся системой пропуска "Зеленый коридор".
В связи с этим новое решение подписал глава ведомства Микаил Джаббаров.
Согласно документу, налогоплательщики будут заполнять информационную форму об импортируемых товарах через электронный кабинет, созданный в информационной системе Государственной налоговой службы при министерстве, и предоставлять в налоговые органы.
Кроме того, название решения расширено и теперь звучит как "Форма и порядок предоставления информации о товарах, импортируемых налогоплательщиками, за исключением налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в нефтегазовом секторе или относящихся к государственному сектору, а также использующих систему пропуска "Зеленый коридор".
Юридическому отделу экономического ведомства поручено представить данное решение в Министерство юстиции для включения в Государственный реестр правовых актов в течение трех дней.скачать dle 11.3