Erkən pensiya hüququ və məbləğdə artım - Prosedur necədir?
"Nazirlər Kabineti "Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası"nda edilən yeni dəyişiklikləri təsdiq edib. Yeni qaydalarla daha tez pensiyaya çıxmaqla bağlı prosedurlar daha da sadələşib və əlçatanlıq artırılıb".
Bunu Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Deputat qeyd edib ki, "Əmək pensiyaları haqqında" Qanunun 9-cu maddəsinə əsasən, axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən, Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahıda yer alan incəsənətin xüsusi sahələri, yeraltı, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların yaş həddi beş il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ var:
"Bu hüququn reallaşması üçün isə həmin vətəndaşlarımızın işlədiyi müəssisə üzrə işəgötürən tərəfindən arayış təqdim edilməsinə ehtiyac vardı.
Ancaq bəzi hallarda, xüsusən həmin müəssisələrin fəaliyyətlərini dayandırması səbəbindən belə arayışların alınmasında çətinliklər yarandı. Nəticədə, bəzi hallarda vətəndaşlarımız öz pensiya hüquqlarından daha tez istifadədə çətinliklərlə üzləşirdilər. Yeni dəyişikliyə əsasən, qeyd edilən səbəbdən həmin arayışın təqdim edilməsi mümkün olmadıqda şəxsin işləmiş olduğu peşənin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi "Güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin Siyahısı"na uyğun olması əsasında onun müvafiq iş dövrü güzəştli iş stajına daxil ediləcək və erkən pensiya hüququ qazanacaq. Bu zaman, güzəştli sahədə iş stajının hesablanması isə "Əmək və Məşğulluq" altsistemindən əmək müqavilələrinə dair çıxarışda olan qeydə əsasən aparılacaq. Bununla yanaşı, əmək kitabçasında olan qeydə və ya dövlət arxivinin arayışına əsasən də təyinat mümkün olacaq".
"Yeni dəyişikliklər ilə qulluq əlavəsi alan və işləməyə davam edən şəxsin əmək pensiyası hesablanarkən əməkhaqqı və ya pensiya kapitalı əsasında hesablanan pensiya məbləğlərindən hansı yüksək olarsa, vətəndaşa həmin məbləğ təyin olunacaq. Yəni bu hallarda vətəndaşın gözlənilən pensiya məbləğində artımlar olacaq.
Daha sadə izah etsək: güzəştli şərtlərlə pensiya hüququ olan vətəndaşımızın əvvəllər işlədiyi iş yeri bağlanıbsa və arayış ala bilmirsə, yeni qaydalardan sonra əmək kitabçasında qeyd və ya arxiv sənədi ilə təyinat mümkün olacaq və hansı pensiya növü üzrə məbləğ yüksək olarsa, vətəndaşımız daha çox olanı seçmək hüququna malik olacaq. Bu isə pensiya təyinatının asanlaşdırılmasına və bir sıra hallarda pensiya məbləğlərinin artmasına xidmət edəcək", - V.Bayramov qeyd edib.скачать dle 11.3

Кабинет министров упростил процедуру досрочного выхода на пенсию - что изменится?
Кабинет министров Азербайджана утвердил новые изменения в "Правилах назначения, расчёта, перерасчёта, перевода с одного вида трудовой пенсии на другой и её выплаты". Согласно нововведениям, процедуры досрочного выхода на пенсию значительно упрощены, а доступность пенсионного обеспечения расширена.
Об этом на своей странице в соцсети написал депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
Парламентарий отметил, что согласно статье 9 закона "О трудовых пенсиях", мужчины, проработавшие не менее 12 лет и 6 месяцев, и женщины, проработавшие не менее 10 лет в особых областях искусства, на подземных работах, в особо вредных и тяжелых условиях труда, включенных в перечень, утвержденный Кабмином, имеют право на трудовую пенсию по возрасту с уменьшением возрастного ценза на пять лет.
"Для реализации этого права ранее требовалась справка от работодателя по предприятию, где работали эти граждане.
Однако в некоторых случаях, особенно из-за прекращения деятельности этих предприятий, возникали сложности с получением таких справок. В результате граждане сталкивались с трудностями при реализации своего права на досрочный выход на пенсию. Согласно новым изменениям, если предоставление справки невозможно по указанной причине, соответствующий период работы будет включен в льготный трудовой стаж на основании соответствия профессии лица утвержденному Кабинетом министров "Списку производств, профессий, должностей и показателей, дающих право на трудовую пенсию по возрасту на льготных условиях", и гражданин получит право на раннюю пенсию. В этом случае расчет льготного трудового стажа будет производиться на основании записей в выписках по трудовым договорам из подсистемы Əmək və Məşğulluq ("Труд и Занятость"). Кроме того, назначение будет возможно на основании записи в трудовой книжке или справки из государственного архива".
С новыми изменениями, при расчете трудовой пенсии лицу, получающему служебную надбавку и продолжающему работать, будет назначаться более высокая сумма из рассчитанных на основе заработной платы или пенсионного капитала. То есть, в этих случаях ожидаемый размер пенсии гражданина увеличится.
Если объяснить проще: если гражданин, имеющий право на пенсию на льготных условиях, не может получить справку из-за закрытия прежнего места работы, после введения новых правил назначение будет возможно на основании записи в трудовой книжке или архивного документа, и гражданин будет иметь право выбрать тот вид пенсии, по которому сумма выше. Это упростит назначение пенсии и в ряде случаев приведет к увеличению пенсионных выплат", - отметил В.Байрамов.скачать dle 11.3