Azərbaycan Suriyaya meşə fındığı satmağa başlayıb
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan 100,4 milyon ABŞ dolları dəyərində 13 486 ton meşə fındığı ixrac edib.
"Report"un Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, 2024-cü ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 38 %, kəmiyyət olaraq – 13 % çoxdur.
Hesabat dövründə Azərbaycan Rusiyaya 44,1 milyon ABŞ dolları dəyərində (bir il əvvəlki göstəricidən 0,5 % az) 6 510 ton (-15 %), Almaniyaya 18,3 milyon ABŞ dolları dəyərində (+82 %) 2 145 ton (+62 %), İtaliyaya 12 milyon ABŞ dolları dəyərində (+2 dəfə) 1 366 ton (+63 %), Türkiyəyə 9,3 milyon ABŞ dolları dəyərində (+4 dəfə) 1 243 ton (+4 dəfə), İsveçrəyə 4,5 milyon ABŞ dolları dəyərində (+4 dəfə) 560 ton (+3 dəfə) məhsul satıb.
Bu il son 14 ildə (qeyd: xarici ticarət üzrə açıq istifadədə olan rəsmi statistika 2011-ci ilə kimidir) ilk dəfə olaraq Suriyaya tədarük (472,4 min ABŞ dolları dəyərində 46 ton) həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Азербайджан начал продавать фундук в Сирию
В январе-сентябре этого года Азербайджан экспортировал 13 486 тонн фундука на сумму $100,4 млн, что на 38% больше в стоимостном и на 13% больше в количественном выражении по сравнению с показателями за аналогичный период 2024 года.
Согласно расчетам Report, основанным на данных Государственного комитета статистики, за отчетный период Азербайджан продал в Россию 6 510 тонн (-15%) фундука на сумму $44,1 млн (на 0,5% меньше, чем годом ранее), в Германию - 2 145 тонн (+62%) на сумму $18,3 млн (+82%), в Италию - 1 366 тонн (+63%) на сумму $12 млн (в 2 раза больше).
В этом году впервые за последние 14 лет (примечание: официальная статистика по внешней торговле в открытом доступе имеется до 2011 года) были осуществлены поставки в Сирию (46 тонн на сумму $472,4 тыс.).скачать dle 11.3