Azərbaycan Vyetnamdan nar almağa başlayıb
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan 7,2 milyon ABŞ dolları dəyərində 8 023 ton nar ixrac edib.
"Report"un Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, 2024-cü ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 29 %, kəmiyyət olaraq – 28 % çoxdur.
Azərbaycan Rusiyaya 6,5 milyon ABŞ dolları dəyərində (bir il əvvəlki göstəricidən 29 % çox) 7 096 ton (+27 %), Ukraynaya 360 min ABŞ dolları dəyərində (+38 %) 441 ton (+63 %), Gürcüstana 273 min ABŞ dolları dəyərində (+58 %) 378 ton (+45 %), Qazaxıstana 36 min ABŞ dolları dəyərində (-28 %) 60 ton (-15 %), Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə 27,5 min ABŞ dolları dəyərində 18,3 ton (1 il əvvəl tədarük olmayıb) məhsul satıb.
Hesabat dövründə Azərbaycan 146,2 min ABŞ dolları dəyərində (+3 dəfə) 71,23 ton (+3 dəfə) nar idxal edib.
Azərbaycan Rusiyadan 78,4 min ABŞ dolları dəyərində 28 ton (1 il əvvəl tədarük olmayıb), Perudan 26,8 min ABŞ dolları dəyərində (-27 %) 10,7 ton (-27 %), Türkiyədən 24,8 min ABŞ dolları dəyərində (+4,3 dəfə) 20,7 ton (+4,2 dəfə), İrandan 12,9 min ABŞ dolları dəyərində (+22 dəfə) 10,7 ton (+20 dəfə), Cənubi Afrikadan 2,2 min ABŞ dolları dəyərində (-49 %) 0,9 ton (-47 %) məhsul alıb.
Bu il son 14 ildə (qeyd: xarici ticarət üzrə açıq istifadədə olan rəsmi statistika 2011-ci ilə kimidir) ilk dəfə Vyetnamdan tədarük (0,2 min ABŞ dolları dəyərində 0,05 ton) həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Азербайджан начал закупать гранат из Вьетнама
В январе-сентябре этого года Азербайджан экспортировал 8 023 тонны граната на сумму $7,2 млн, что на 29% больше в стоимостном и на 28% больше в количественном выражении по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Как сообщает Report со ссылкой на данные Государственного комитета статистики, Азербайджан экспортировал в Россию 7 096 тонн (+27%) граната на сумму $6,5 млн (на 29% больше, чем год назад), в Украину 441 тонну (+63%) на сумму $360 тыс. (+38%), в Грузию 378 тонн (+45%) на сумму $273 тыс. (+58%).
За отчетный период Азербайджан импортировал 71,23 тонны граната (рост в 3 раза) на сумму $146,2 тыс. (рост в 3 раза).
Азербайджан импортировал из России 28 тонн на сумму $78,4 тыс. (год назад поставок не было), из Перу 10,7 тонн (-27%) на сумму $26,8 тыс. (-27%), из Турции 20,7 тонн (+в 4,2 раза) на сумму $24,8 тыс. (+в 4,3 раза).
В этом году впервые за последние 14 лет (примечание: официальная статистика по внешней торговле в открытом доступе имеется до 2011 года) была осуществлена поставка из Вьетнама (0,05 тонн на сумму $0,2 тыс.).скачать dle 11.3