"Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağında hasilat azalır - SƏBƏB
"Gələn il bp şirkəti "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yatağında qum təzahürü ilə bağlı məhdudiyyətlər səbəbindən gündəlik təxminən səkkiz min barel neft itkisi gözləyir".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Covanni Kristofoli Bakıda keçirilən Xəzər Texniki Konfransı SPE-2025-də bildirib.
Onun sözlərinə görə, AÇG-də sabit hasilatı təmin etmək, eləcə də Avropaya və digər bazarlara ixrac tədarüklərini qorumaq üçün müasir texnologiyalar və innovasiyalar lazımdır.
"Texnologiyalara tələbat çox yüksəkdir. Bu yaxınlarda bp-nin texnologiya istiqaməti üzrə rəhbəri Bakıya səfər edib. Biz ona "Səngəçal" terminalında və dənizdəki əsas çağırışlarımızı göstərdik. Bizə daha uzun üfüqi quyular lazımdır və biz hələ ki onların optimal şəkildə necə qazıla biləcəyini tam başa düşmürük. Qum isə ciddi problemdir. Gələn il məhz qumun idarəedilməsi ilə bağlı məhdudiyyətlər səbəbindən gündəlik səkkiz min barel həcmində itki proqnozlaşdırırıq", - C.Kristofoli qeyd edib.скачать dle 11.3

BP предупреждает о снижении добычи на АЧГ из-за технических ограничений
В следующем году компания BP ожидает потери около 8 000 баррелей нефти в сутки на месторождении "Азери-Чираг-Гюнешли" (АЧГ) из-за ограничений, связанных с пескопроявлением.
Как сообщает Report, об этом заявил региональный президент BP по Азербайджану, Грузии и Турции Джованни Кристофоли на Каспийской технической конференции SPE-2025 в Баку.
По его словам, для обеспечения стабильной добычи на АЧГ и сохранения экспортных поставок в Европу и другие рынки необходимы современные технологии и инновации.
"Спрос на технологии очень высок. Недавно в Баку приезжала глава технологического направления BP, и мы показали ей наши ключевые вызовы - в Сангачале и на море. Нам требуются все более длинные горизонтальные скважины, и мы пока не до конца понимаем, как оптимально их бурить. Песок - серьезная проблема. В следующем году мы прогнозируем потери в объеме 8 000 баррелей в сутки именно из-за ограничений, связанных с управлением песка", - отметил Дж.Кристофоли.скачать dle 11.3