Ramiz Mehdiyev vəkilindən imtina etdi
İttiham olunduğu xüsusilə ağır cinayətlərlə bağlı ev dustaqlığında saxlanılan Ramiz Mehdiyev dövlət hesabına təyin edilmiş vəkildən imtina edib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, o bu qərarı şəxsi istəyi ilə verib.
Ramiz Mehdiyev müdafiəsinin özünün seçdiyi vəkillər tərəfindən aparılmasını istəyir. Bu səbəbdən təyinatlı vəkil Zaur Abiyevin xidmətindən imtina edib.
Məsələ ilə bağlı Z.Abiyev Ramiz Mehdiyevin hüquqlarını müdafiə etmədiyini bildirərək, başqa suallara cavab vermək istəmədiyini deyib.
Ramiz Mehdiyevin bu addımı onun istintaq prosesinə daha yaxından müdaxilə etməyə, müdafiə taktikasını formalaşdırmağa başladığını göstərir. Elə bir müddət əvvəl o, ilk addım kimi yeni vəkilləri vasitəsilə apellyasiya şikayətləri vermişdi. Amma Rusiyaya göndərdiyi məktub üzə çıxdıqdan sonra həmin şikayətləri mənasız sayaraq geri çəkib.
Qeyd edək ki, Prezident Administrasiyasının və Milli Elmlər Akademiyasının keçmiş rəhbəri Ramiz Mehdiyev dövlətə xəyanət, hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə cəhd və cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma ittihamları ilə məsuliyyətə cəlb olunub. Onun barəsində ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilib və ailə üzvlərinin ölkədən çıxışına məhdudiyyət qoyulub.скачать dle 11.3

Рамиз Мехтиев отказался от услуг адвоката
Рамиз Мехтиев, находящийся под домашним арестом по обвинению в особо тяжких преступлениях, отказался от назначенного государством адвоката.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qafqazinfo, соответствующее решение он принял по собственному желанию.
Согласно информации, Р.Мехтиев намерен привлечь к защите адвокатов, выбранных им лично. В связи с этим он отказался от услуг назначенного защитника Заура Абиева.
По этому поводу З.Абиев заявил, что больше не представляет интересы обвиняемого, и отказался отвечать на дополнительные вопросы.
Этот шаг Р.Мехтиева показывает, что он начал более активно участвовать в следственном процессе и формировать тактику защиты. Некоторое время назад он подал апелляционные жалобы через новых адвокатов. Однако после обнаружения письма, отправленного им в Россию, Р.Мехтиев отозвал эти жалобы, посчитав их бессмысленными.
Отметим, что бывший руководитель Администрации Президента и Национальной академии наук Азербайджана привлечен к ответственности по обвинениям в государственной измене, попытке насильственного захвата власти и легализации имущества, полученного преступным путем. В его отношении избрана мера пресечения в виде домашнего ареста, а в отношении членов его семьи действуют ограничения на выезд из страны.скачать dle 11.3