Azərbaycan Bayrağı ikinci dəfə ölçüsü ilə rekord qırdı
Dövlət Bayrağı Meydanında ucaldılan Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağının ölçüləri yenidən müəyyən olunaraq yeni rekord kimi təsdiqlənib.
Ginnesin Rekordlar Kitabının münsifi və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən aparılan ölçmə işlərinin nəticələrinə əsasən, Meydandakı Azərbaycan bayrağı Ginnesin Rekordlar Kitabında eni 40 metr, uzunluğu isə 80 metr olaraq qeydə alınıb.
2024-cü ilin noyabrında bu göstəricilər müvafiq olaraq 36 metr və 72 metr kimi təsdiqlənmişdi.
Qeyd edək ki, bayraq dirəyinin hündürlüyü 201.19 metr, dirəyin pyedestal üzərindəki diametri 5.7 metr, çəkisi isə təxminən 1 500 ton təşkil edir.скачать dle 11.3

Азербайджанский флаг второй раз побил рекорд по размеру
Размеры государственного флага Азербайджанской Республики, установленного на Площади государственного флага, были заново определены и подтверждены как новый рекорд.
Согласно полученной Oxu.Az информации, по результатам измерений, проведенных судьей Книги рекордов Гиннесса и международными экспертами, азербайджанский флаг на площади зарегистрирован в Книге рекордов Гиннесса шириной 40 м и длиной 80 м.
В ноябре 2024 года эти показатели были утверждены как 36 м и 72 м соответственно.
Отметим, что высота флагштока составляет 201.19 м, диаметр флагштока на пьедестале - 5.7 м, а вес - примерно 1 500 т.скачать dle 11.3