Azərbaycan Rusiyaya nota verib
Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona nota təqdim olunub.
Bildirilib ki, görüş zamanı, noyabrın 14-də təqribən gecə saat 1:00-da Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərinə raket və dron hücumları nəticəsində "İsgəndər" tipli raketlərdən birinin səfirliyin ərazisinə düşməsi ilə bağlı kəskin etiraz bildirilib və ona müvafiq nota təqdim edilib.
Son partlayış nəticəsində səfirliyin ərazisinin hasarının bir hissəsinin tamamilə dağıldığı, konstruksiyaların, xidməti avtomobillərin, inzibati binanın və səfirliyin konsulluq şöbəsinin zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan vurulduğu, xoşbəxtlikdən bu zərbənin insan itkisinə səbəb olmadığı qarşı tərəfə bildirilib.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan bu kimi raket hücumlarının əvvəllər də baş verdiyi xatırlanıb. Xüsusilə, 2022-ci il 10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarkov şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binasına aviazərbə nəticəsində inzibati binanın ciddi dağıntılara məruz qaldığı və xidməti avtomobilin yararsız hala düşdüyü qeyd edilib.
Bununla yanaşı, 2024-cü il yanvarın 2-də Rusiya tərəfindən "Kinjal" raketi ilə həyata keçirilən hava zərbəsi nəticəsində səfirliyin inzibati binasından təqribən 35 addım məsafədə diametri təxminən 3 metr olan krater yarandığı və yer səthindən 8 metr dərinlikdə detonasiya baş vermədiyi üçün partlamamış sursat aşkar edildiyi bildirilib.
2025-ci il avqustun 28-də isə Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinə təxminən 50 metr məsafədə endirilmiş hava zərbəsi nəticəsində səfirliyin inzibati binasının və konsulluq şöbəsinin, səfirin rezidensiyasının zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan dəydiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, 8 və 18 avqust 2025-ci il tarixlərində Odessa vilayətində SOCAR şirkətinin neft bazasına dron hücumları edildiyi, nəticədə işçilərin xəsarət aldığı infrastruktura böyük zərər vurulduğu xatırlanıb.
Bütün bu faktların, raket hücumlarının məqsədli olması barədə suallar yaratdığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, bütün bu faktlara dair Rusiya tərəfinə əvvəllər rəsmi notalarla məlumat verildiyi, həmçinin Ukraynadakı diplomatik təmsilçiliklərimizin yerləşdiyi binaların koordinatlarının hələ 2022-ci ilin aprel ayında Rusiya tərəfinə təqdim edildiyi, koordinatların Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən nəzərə alınacağının bildirildiyi xatırlanıb.
Görüşdə, diplomatik təmsilçiliklərimizə bu kimi hücumların qəbuledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb, Rusiya tərəfindən məsələ üzrə müvafiq araşdırma aparılması və ətraflı izahat verilməsi tələb olunub.скачать dle 11.3

Азербайджан направил России ноту
Чрезвычайный и полномочный посол России в Азербайджане Михаил Евдокимов был вызван в Министерство иностранных дел, ему была вручена нота.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на информацию МИД Азербайджана, во время встречи была выражена резкая позиция в связи с падением ракеты типа "Искандер" на территорию посольства в Киеве в результате ракетно-дронового удара по украинской столице, произошедшего около 1:00 ночи 14 ноября.
В результате последнего взрыва часть ограждения территории посольства полностью разрушена, повреждены конструкции, служебные автомобили, административное здание и консульский отдел дипломатической миссии. Территории посольства нанесен серьезный ущерб. К счастью, как было отмечено, человеческих жертв удалось избежать.
Азербайджанская сторона напомнила, что подобные ракетные удары, противоречащие нормам и принципам международного права, происходили и ранее. В частности, 10 марта 2022 года в результате авиаудара по зданию почетного консульства Азербайджанской Республики в Харькове административное здание подверглось серьезным разрушениям, а служебный автомобиль стал непригодным для использования.
Кроме того, 2 января 2024 года в результате воздушного удара, нанесенного российской стороной ракетой "Кинжал", на расстоянии примерно 35 шагов от административного здания посольства образовался кратер диаметром около 3 метров, а на глубине 8 метров от поверхности земли был обнаружен неразорвавшийся боеприпас.
28 августа 2025 года в результате воздушного удара, нанесенного на расстоянии примерно 50 метров от посольства Азербайджанской Республики в Украине, были повреждены административное здание и консульский отдел посольства, резиденция посла, а также нанесен серьезный ущерб территории дипломатического представительства.
Также было отмечено, что 8 и 18 августа 2025 года на нефтебазу компании Государственной нефтяной компании АР (SOCAR) в Одесской области были совершены атаки с использованием дронов, в результате чего пострадали сотрудники и был нанесен значительный ущерб инфраструктуре.
Азербайджанская сторона подчеркнула, что все эти факты вызывают вопросы о преднамеренности ракетных ударов.
В то же время дипломату напомнили, что обо всех этих фактах российская сторона ранее была проинформирована официальными нотами, а координаты зданий, в которых расположены дипломатические представительства Азербайджана в Украине, были предоставлены российской стороне еще в апреле 2022 года. Тогда Министерство обороны России заверило, что эти координаты будут приняты во внимание.
На встрече было подчеркнуто, что подобные нападения на дипломатические представительства недопустимы, и от российской стороны потребовали провести соответствующее расследование и предоставить подробные разъяснения по данному вопросу.скачать dle 11.3