Şatdaun ABŞ-nin Avropadakı hərbi bazalarına təsir edib
ABŞ hökumətində şatdaun səbəbindən ölkənin Avropanın bəzi ölkələrində yerləşən hərbi bazalarının əməkdaşları maaş almırlar, eyni zamanda bir sıra dövlətlər Vaşinqtonun sonradan bunu kompensasiya edəcəyi ümidi ilə onların saxlanılmasını öz üzərlərinə götürüb.
Qeyd olunur ki, bəzi Avropa ölkələrində, məsələn İtaliya və Portuqaliyada, hərbçilər ödənişsiz işləməyə davam edirlər.
Almaniya, Polşa, Litva və Qrenlandiya hakimiyyəti ABŞ hərbi bazalarının əməkdaşlarının saxlanma xərclərini öz üzərinə götürüb.
Daha əvvəl bildirilmişdi ki, ABŞ konqresinin senatında demokratlar qrupu respublikaçılarla birlikdə federal hökumətin işini bərpa etmək üçün nəzərdə tutulmuş qanun layihələri paketinin hazırlanmasının lehinə səs verməyə hazırdır.
Xatırladaq ki, ABŞ-də oktyabrın 1-də başlayan şatdaun hələ də davam edir. 14 cəhdə baxmayaraq, Senat dövlət qurumlarının müvəqqəti maliyyələşdirilməsi haqqında qanun layihəsini təsdiq edə bilməyib ki, bu da şatdauna səbəb olub.
Noyabrın 1-də ABŞ Prezidenti Donald Tramp şatdaun şəraitində Ərzaq Yardımı Proqramına vəsait ayırmaq üçün hüquqi imkanın olmadığını bəyan edib.скачать dle 11.3

СМИ: Шатдаун повлиял на военные базы США в Европе
Сотрудники военных баз США в некоторых странах Европы не получают зарплату из-за шатдауна американского правительства, в то время как ряд государств взяли на себя их содержание с надеждой, что Вашингтон позднее компенсирует это.
В публикации отмечается, что в некоторых европейских странах, например, в Италии и Португалии, военные продолжают работать без оплаты.
Власти Германии, Польши, Литвы и Гренландии взяли на себя расходы на содержание сотрудников военных баз США.
Ранее издание Axios со ссылкой на источники сообщило, что группа демократов в Сенате Конгресса США готова проголосовать вместе с республиканцами за пакет законопроектов, направленных на возобновление работы федерального правительства.
В Соединенных Штатах продолжается шатдаун, начавшийся 1 октября. Несмотря на 14 попыток, Сенат так и не смог утвердить законопроект о временном финансировании госучреждений, что и привело к этой ситуации.