Azərbaycanda neft-qaz sektorunda 31,2 min nəfər çalışır
2025-ci il oktyabrın 1-nə olan məlumata görə, Azərbaycanda iqtisadiyyatın neft-qaz sektorunda 31.2 min nəfər, qeyri neft-qaz sektorunda isə 1 milyon 733.7 min nəfər çalışıb.
Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ölkədə iqtisadi fəal əhalinin sayı 5 milyon 375.8 min nəfər təşkil edib. Onlardan 5 milyon 96.5 min nəfəri məşğul əhali olub.
Cari ilin sentyabrın 1-nə muzdla çalışan işçilərin sayı 1 milyon 764.9 min nəfər təşkil edib. Onların 855.3 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 909.6 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Müəssisə və təşkilatlarda muzdla çalışan işçilərin 23.1%-i məhsul istehsalı sahələrində məşğul olub. Onların 7.7%-i emal sənayesində, 6.8%-i tikintidə, 2.7%-i su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sahəsində, 2.4%-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıqda, 1.8%-i mədənçıxarma sənayesində, 1.7%-i isə elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sahələrində fəaliyyət göstərib.
Xidmət sahəsində işləyənlərin 19%-i ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 18%-i təhsil, 8.6%-i səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6.3%-i dövlət idarəetməsi, müdafiə və sosial təminat, 4.2%-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3.9%-i inzibati və yardımçı xidmətlərin göstərilməsi, 3.9%-i peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 3.7%-i turistlərin yerləşdirilməsi və ictimai iaşə, 2.9%-i istirahət, əyləncə və incəsənət, 2.3%-i maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 1.9%-i informasiya və rabitə, 1.1%-i daşınmaz əmlak əməliyyatları, 1.1%-i isə digər xidmət sahələrində çalışıb.скачать dle 11.3

По данным на 1 октября 2025 года, в нефтегазовом секторе экономики в Азербайджана работают 31.2 тысячи человек, а в ненефтегазовом - 1 миллион 733.7 тысячи.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомитет по статистике Азербайджана, численность экономически активного населения страны составляет 5 миллионов 375.8 тысячи человек, из которых 5 миллионов 96.5 тысячи - занятые.
По состоянию на 1 сентября текущего года число наёмных работников составило 1 миллион 764.9 тысячи человек. Из них 855.3 тысячи работают в государственном секторе экономики, а 909.6 тысячи - в негосударственном.
Среди наёмных работников 23.1% заняты в сферах производства. В частности, 7.7% работают в обрабатывающей промышленности, 6.8% - в строительстве, 2.7% - в сфере водоснабжения, очистки и переработки отходов, 2.4% - в сельском, лесном хозяйстве и рыболовстве, 1.8% - в горнодобывающей промышленности, 1.7% - в производстве, распределении и снабжении электроэнергией, газом и паром.
В сфере услуг работают 19% - в торговле и ремонте транспортных средств, 18% - в образовании, 8.6% - в здравоохранении и социальной защите, 6.3% - в государственном управлении, обороне и социальном обеспечении, 4.2% - в транспорте и складском хозяйстве, по 3.9% - в профессиональной, научной и технической деятельности, 3.7% - в размещении туристов и общественном питании, 2.9% - в сфере отдыха, развлечений и искусства, 2.3% - в финансовой и страховой деятельности, 1.9% - в сфере информации и связи, по 1.1% - в операциях с недвижимостью и других видах услуг.