Meksika ABŞ səfirini çağırdı - SƏBƏB
ABŞ-nin Meksikadakı səfiri Ronald Conson Meksika Xarici İşlər Katibliyi və Dəniz Donanması Katibliyinə görüşə çağırılıb.
Bu barədə ölkənin xarici siyasət idarəsinin "X" hesabında məlumat verilib.
Mexiko tərəfindən görüşdə xarici işlər kansleri Xuan Ramon de la Fuente və dəniz donanmasının katibi, admiral Raymundo Pedro Morales Anxeles iştirak edib. Söhbət prezident Klaudiya Şeynbaumun göstərişi ilə keçirilib.
"Dostluq mühitində tərəflər dənizdə insan həyatının xilas edilməsinin, həmçinin milli suverenliyə tam hörmət göstərilməsinin əsas prioritet olduğu barədə razılığa gəliblər və tarixən iki ölkə arasındakı münasibətləri xarakterizə edən qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlığa sadiqliklərini təsdiqləyiblər", - deyə məlumatda bildirilib.
Görüş ABŞ tərəfindən narkotik daşıyan gəmilərə qarşı həyata keçirilən hücumlar fonunda keçirilib. Bu cür əməliyyatlar sentyabr ayından davam edir. Oktyabrın 28-də Pentaqon rəhbəri Pit Heqset narkotik daşıyan dörd qayığa zərbələr nəticəsində 14 narkoterroristin həlak olduğunu, birinin sağ qaldığını bildirib.
Narkoterroristlərə qarşı hücumların hədəfləri əsasən Venesuela ilə əlaqəli gəmilər və qayıqlardır. Keçən həftə Donald Tramp xəbərdarlıq edib ki, ABŞ gəmilərə hücumlardan sonra Venesueladan ölkəyə narkotik axınını dayandırmaq üçün quru hücumlarına keçəcək.скачать dle 11.3

Посол США в Мексике Рональд Джонсон был вызван на встречу с Секретариатом иностранных дел и Секретариатом военно-морского флота Мексики.
Об этом сообщается в Х внешнеполитического ведомства страны.
На встрече со стороны Мехико присутствовали канцлер иностранных дел Хуан Рамон де ла Фуэнте и секретарь военно-морского флота, адмирал Раймундо Педро Моралес Анхелес. Беседу провели по указанию президента Клаудии Шейнбаум.
"В атмосфере дружелюбия стороны сошлись во мнении, что главным приоритетом является спасение человеческой жизни на море, а также полное уважение национального суверенитета, подтверждая приверженность взаимопониманию и сотрудничеству, которые исторически характеризовали отношения между двумя странами", - сказано в сообщении.
Встреча прошла на фоне проводимых американской стороной атак по кораблям, связанных с перевозкой наркотиков. Подобные операции продолжаются с сентября. 28 октября глава Пентагона Пит Хегсет заявил об ударах по четырем лодкам, перевозившим наркотики, в результате 14 наркотеррористов погибли, один выжил - его спасением занималась в том числе мексиканская сторона.
В основном целями атак против наркотеррористов становятся суда и лодки, связанные с Венесуэлой. На прошлой неделе американский лидер Дональд Трамп пригрозил, что США перейдут к ударам по суше после атак с кораблей, чтобы остановить поток наркотиков в страну из Венесуэлы.