Gələn ildən pensiya kapitalı nə qədər artırılacaq?
"Əmək pensiyaları" haqqında Qanuna əsasən, yalnız əmək pensiyaları deyil, həmçinin vətəndaşlarımızın pensiya kapitalı da 2026-cı ildə indeksləşdirilərək artırılacaq".
Bu fikirlər iqtisadçı-deputat Vüqar Bayramovun sosial şəbəkə səhifəsindəki şərhində yer alıb.
O bildirib ki, həmin qanunun 29.1-1 maddəsində qeyd olunur ki, sığortaolunanların fərdi şəxsi hesabının sığorta hissəsində qeydə alınan pensiya kapitalı ildə bir dəfə istehlak qiymətləri indeksinin illik səviyyəsinə uyğun olaraq indeksləşdirilir. Yəni, pensiya kapitalları 2025-ci ildəki illik inflyasiya səviyyəsinə uyğun olaraq artırılacaq.
"Pensiya kapitalının nə qədər artırılacağına gəldikdə isə Mərkəzi Bank (MB) 2025-ci il üçün inflyasiya proqnozuna yenidən düzəliş edib. MB-də bu il Azərbaycanda qiymətlərin 6 faiz artacağını proqnozlaşdırırlar. Dövlət Statistika Komitəsinə görə, bu ilin ilk 9 ayında istehlak qiymətləri indeksi 5.7 faiz olub.
Bu o deməkdir, mövcud qanuna əsasən, Mərkəzi Bankın proqnozunda kənarlaşma olmasa, vətəndaşların pensiya kapitalı təxminən 6 faiz artırılacaq. Yəni, bu halda əgər vətəndaşımızın 50 min manat pensiya kapitalı varsa, onun vəsaiti gələn il təxminən 3 min manat artırılacaq. Təbii ki, daha konkret rəqəm yanvar ayında elan olunacaq. Bu artım vətəndaşlarımız pensiyaya çıxan zaman daha çox pensiya alması və kapitalın inflyasiyadan qorunması baxımdan vacibdir", - deyə V.Bayramov qeyd edib.скачать dle 11.3

На сколько увеличится пенсионный капитал в Азербайджане?
Он отметил, что в статье 29.1-1 данного закона указывается, что пенсионный капитал, учитываемый в страховой части индивидуального лицевого счета застрахованных лиц, индексируется один раз в год в соответствии с годовым уровнем индекса потребительских цен. То есть пенсионный капитал будет увеличен в соответствии с годовым уровнем инфляции 2025 года.
"Что касается того, насколько увеличится пенсионный капитал, Центральный банк Азербайджана (ЦБА) пересмотрел прогноз инфляции на 2025 год. ЦБА прогнозирует, что в этом году цены в Азербайджане вырастут на 6%. По данным Государственного комитета статистики, индекс потребительских цен за первые 9 месяцев этого года составил 5.7%.
Это означает, что согласно действующему закону, если в прогнозе Центрального банка не будет отклонений, пенсионный капитал граждан увеличится примерно на 6%. То есть, в этом случае, если у гражданина есть пенсионный капитал в 50 000 манатов, его средства увеличатся примерно на 3 000 манатов в следующем году. Конечно, более конкретная цифра будет объявлена в январе. Это увеличение важно с точки зрения получения гражданами большей пенсии при выходе на пенсию и защиты капитала от инфляции", - отметил В.Байрамов.