Ramiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə YENİ DETALLAR məlum oldu
Ötən həftə dövlətə xəyanət, hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə yönələn hərəkətlər və çirkli pulların yuyulması kimi xüsusilə ağır cinayətlərdə ittiham olunan Ramiz Mehdiyev vəkilləri vasitəsilə aktiv hərəkətə keçib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, müdafiəçilər Mehdiyev barəsində hələ ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilməzdən əvvəl qəbul edilmiş bir sıra qərarlardan apellyasiya şikayəti veriblər.
Bu məqsədlə onlar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətindəki (DTX) cinayət işinin materialları ilə, DTX-nin vəsatəti əsasında Səbail Rayon Məhkəməsi tərəfindən çıxarılmış qərarlarla tanış olublar.
Həmin sənədlər arasında Ramiz Mehdiyevin ətrafında kompleks əməliyyat-texniki tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı Səbail Rayon Məhkəməsinin 13 avqust 2025-ci il tarixli qərarı da var.
Bu qərarın R.Mehdiyevin ifşa olunmasında xüsusi rol oynadığı hesab olunur. Belə ki, rabitə kanalları ilə ötürülən məlumatların ələ keçirilməsi, "Şərq-Qərb" nəşriyyatı və daha sonra digər ünvanlarda aparılan axtarış tədbirləri məhz bu qərar əsasında həyata keçirilib.
Görünür ki, Ramiz Mehdiyev vəkillərinə bu istiqamətdə xüsusi göstəriş verib və müdafiəsinin qurulması üçün mümkün hüquqi addımların atılmasını tapşırıb.
Qeyd edək ki, 87 yaşlı Ramiz Mehdiyev hazırda ev dustaqlığı şəraitində saxlanılır. Ona qarşı irəli sürülən ittihamlar ölkə gündəmini zəbt edib. Cinayət prosesində iştirak edən R.Mehdiyev və ailəsi mahiyyəti yayılmış ittihamı təsdiq və ya təkzib edən hər hansı açıqlama verməyib.скачать dle 11.3

Обвиняемый в совершении особо тяжких преступлений, таких как государственная измена, действия, направленные на насильственный захват власти и отмывание денег экс-глава президентской администрации Рамиз Мехтиев развернул через своих адвокатов активную деятельность.
Как передает Qafqazinfo, адвокаты подали апелляционную жалобу на ряд решений, вынесенных в отношении Мехтиева еще до его помещения под домашний арест.
Для этого они ознакомились с материалами уголовного дела, возбужденного Службой государственной безопасности (СГБ) и решениями Сабаильского районного суда, вынесенными по ходатайству СГБ.
Среди этих документов - решение Сабаильского районного суда от 13 августа 2025 года о проведении комплексных оперативно-технических мероприятий в отношении Рамиза Мехтиева.
Это решение, как считается, сыграло особую роль в разоблачении "серого кардинала". Так, перехват информации, передаваемой по каналам связи, оперативно-разыскные мероприятия, проведенные в издательстве Şərq-Qərb, а затем и по другим адресам, были проведены именно на основании этого решения.
Отметим, что 87-летний Рамиз Мехтиев в настоящее время находится под домашним арестом. Он, а также члены его семьи пока не комментируют выдвинутые против них обвинения.