Azərbaycanda sabiq rektor VƏFAT ETDİ - FOTO
1993-2000-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru, 2000-2020-ci illərdə isə İstanbul Texniki Universitetində çalışan professor Rafiq Mehdiyev bu gün səhər saatlarında vəfat edib.
R.Mehdiyev 300-dən çox elmi əsərin, 15-ə yaxın ixtiranın müəllifi olan alimin son ixtiralarından biri maye qazla işləyən dizel quruluşlu mühərrikdir və bu ixtira Türkiyədə böyük uğur qazanıb.
Həmçinin, o, qardaş ölkədə çalışdığı dövrdə müdafiə sənayesi quruculuğunda yaxından iştirak edib.
Alimin bir sıra ixtiraları bəzi Qərb dövlətlərində, o cümlədən İngiltərə, İtaliya, Almaniya, eləcə də Rusiya və Yaponiyada patentləşdirilib. Yetişdirdiyi 20-dən artıq alimin arasında ABŞ, Almaniya, Hindistan, İraq, Polşa və Ukrayna vətəndaşları da var.
Rafiq İsrafil oğlu Mehdiyev 5 dekabr 1936-cı ildə Cəbrayıl şəhərində anadan olub. 1958-ci ildə o zamankı Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Texniki Universitet) mexanika fakültəsini bitirib, 1964-cü ildə namizədlik, 1981-ci ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
Keçmiş rektor üçün səhər 11 radələrində Göy Məsciddə cənazə namazı qılınıb, Badamdar qəbiristanlığında dəfn edilib.скачать dle 11.3

Скончался всемирно известный азербайджанский ученый Рафиг Мехдиев - ФОТО
Рафиг Мехдиев родился в 1936 году в Джебраиле. В 1993-2000 годах он занимал должность ректора Азербайджанского технического университета, а с 2000 по 2020 год работал в Стамбульском техническом университете, продолжая свои научные исследования и изобретательскую деятельность в Турции.
Профессор Р.Мехдиев стал изобретателем первого турецкого локального трактора, автором более 300 научных работ и около 15 изобретений, включая дизельный двигатель на сжиженном газе, который был достаточно востребован в Турции. Он также принимал активное участие в развитии турецкой оборонной промышленности.
Некоторые из его изобретений были запатентованы в Великобритании, Италии, Германии, России и Японии. Среди более 20 учеников Рафига Мехдиева есть граждане США, Германии, Индии, Ирака, Польши и Украины.