Qızıl almaq istəyənlərin NƏZƏRİNƏ: Saxta zinət əşyalarının dövriyyəsi ÇOXALIB - Video
Qiymət artımından sonra qızıl bazarında keyfiyyətsiz və saxta zinət əşyalarının dövriyyəsi çoxalıb. Ucuz qiymətə qızıl satanlar endirim adı ilə saxta qızılı reklam edirlər. Sual yaranır ki, artımı dünya birjasından asılı olan zinət əşyası necə daha ucuz təklif edilə bilər?
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, Zərgərlər Assosasiyasının sədri Toğrul Abbasquliyevin sözlərinə görə, qiymət artımı alıcını ucuz varianta yönəldir. Lakin, istehlakçı əslində aldadılmış olur.
Onun fikrincə, zərgərlik bazarının təxminən 80 faizi toy-nişan üzərində qurulub. Bu qərar da alıcıların yüksək məbləğdə zinət əşyasını alıb, 1 gün sonra geri qaytarma hallarının qarşını almaq məqsədi daşıyır. Qurum rəsmisi bildirib ki, bu yanlız vətəndaşın çek və ya qəbz tələb etdiyi halda mümkündür.
Lakin, təəsüflər olsun ki, çox zaman alıcıya zinət əşyasının serfikatı və ya ödəniş qəbzi təqdim olunmur.
Mütəxəssis onu da qeyd edib ki, qısa zamanda Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin nəzdində məhz qeyd olunan hallarla bağlı prosesi icra edəcək bir qurum da yaradılacaq. Bununla da saxta qızıl satışının qarşısının alınacağı gözlənilir.

Почему на рынке золота растет оборот поддельных ювелирных изделий? - Видео
После повышения цен на рынке золота увеличился оборот некачественных и поддельных ювелирных украшений. Продавцы, реализующие золото по заниженной цене, рекламируют такие изделия под видом скидок. Возникает вопрос: как украшение, стоимость которого зависит от мировых бирж, может предлагаться дешевле?
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, председатель Ассоциации ювелиров Азербайджана Тогрул Аббасгулиев отметил, что рост цен направляет покупателя к более дешевым вариантам. Однако на самом деле потребитель становится жертвой обмана.
По его словам, в таких ситуациях возврат купленных украшений возможен только при наличии чека или квитанции. Но, к сожалению, очень часто покупателю не предоставляют ни сертификат на изделие, ни подтверждение оплаты.
Председатель ассоциации также заявил, что в ближайшее время при Государственном агентстве по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком будет создан специальный орган, который займется рассмотрением подобных случаев. Ожидается, что это поможет предотвратить продажу поддельного золота.