"Avroviziya"da İsrailin müsabiqədən kənarlaşdırılması ilə bağlı səsvermə təxirə salınıb
Yaxın Şərqdə atəşkəs fonunda Avropa Yayım Birliyi (EBU) İsrailin 2026-cı il "Avroviziya" mahnı müsabiqəsindən kənarlaşdırılması ilə bağlı səsverməni təxirə salmaq qərarına gəlib.
"Reuters"ə istinadən xəbər verir ki, səsvermə əvvəlcə noyabrda keçirilməli idi, lakin indi dekabr ayına təxirə salınıb.
"Avroviziya" mahnı müsabiqəsinin təşkilatçıları noyabr ayında Yaxın Şərqdə baş verən "son hadisələr" fonunda İsrailin iştirakına səs vermək üçün onlayn görüş keçirməyəcək", - hesabatda deyilir.
Nəşr onu da aydınlaşdırıb ki, bu məsələnin müzakirəsi Avropa Yayım İttifaqının İdarə Heyətinin növbəti Baş Assambleyasının keçirildiyi dekabr ayına qədər təxirə salınıb.скачать dle 11.3

Организатор "Евровидения" отложил голосование о недопуске Израиля к конкурсу
В свете установившегося перемирия на Ближнем Востоке Европейский вещательный союз (EBU) принял решение отложить голосование по вопросу возможного недопуска Израиля к участию в песенном конкурсе "Евровидение" в 2026 году.
По его данным, голосование перенесли на декабрь, ранее планировалось организовать процесс в ноябре.
"Организаторы песенного конкурса "Евровидение" не станут проводить в ноябре онлайн-встречу для голосования по вопросу участия Израиля в свете "последних событий" на Ближнем Востоке", - говорится в сообщении.
Издание также уточняет, что обсуждение данного вопроса перенесено на декабрь, когда совет директоров EBU проведет свою регулярную генеральную ассамблею.скачать dle 11.3