Rusiyanın "Rəsul Həmzətov" sərhəd gözətçi gəmisi Bakı limanına gəlib
Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sahil Mühafizəsinin "Rəsul Həmzətov" sərhəd gözətçi gəmisi sentyabrın 23-də Bakı limanına gəlib.
Bildirilib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan və Rusiya nümayəndə heyətləri iki ölkənin sərhəd mühafizə qurumları arasında keçirilmiş tədbirlər, Xəzər dənizində mövcud əməliyyat şəraiti barədə fikir mübadiləsinin aparılması, birgə əməliyyat-profilaktik tədbirləri zamanı qarşılıqlı əlaqələrin nəticələrinin müzakirəsi, eləcə də sərhəd nümayəndəliyi aparatları arasında məlumat mübadiləsinin dəqiqləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Səfər müddətində "Sərhədçi" İdman Mərkəzində Azərbaycan və Rusiya Sahil Mühafizəsi nümayəndələri arasında futbol üzrə yoldaşlıq görüşünün keçirilməsi, qarşılıqlı qaydada tərəflərin sərhəd gözətçi gəmilərinin ziyarət edilməsi planlaşdırılır.
Mədəni tədbirlər çərçivəsində qonaqların "Heydər Əliyev Mərkəzi" və "Atəşgah məbədi" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğuna səfəri, həmçinin Bakı şəhərinin mədəni-tarixi abidələri ilə tanışlığı təşkil ediləcək.скачать dle 11.3

Российский пограничный сторожевой корабль "Расул Гамзатов" зашел в порт Баку
Пограничный сторожевой корабль "Расул Гамзатов" Береговой охраны ФСБ России 23 сентября зашел в порт Баку.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Государственную пограничную службу (ГПС) Азербайджана.
Отмечается, что в рамках визита предусмотрены обмен мнениями между делегациями Азербайджана и России о мероприятиях, проведенных между пограничными охранными органами двух стран, об операционной обстановке в Каспийском море, обсуждение результатов взаимного сотрудничества во время совместных оперативно-профилактических мероприятий, а также уточнение информационного обмена между аппаратами пограничных представительств.
В период визита планируется проведение товарищеской встречи по футболу между представителями Береговой охраны Азербайджана и России, взаимное посещение пограничных сторожевых кораблей двух сторон.
В рамках культурных мероприятий будет организован визит российской делегации в Центр Гейдара Алиева и Государственный историко-архитектурный заповедник "Храм Атешгях", а также знакомство с культурно-историческими памятниками Баку.скачать dle 11.3