Rusiya və Ukrayna arasında hərbçilərin cəsədlərinin mübadiləsi baş tutub
Rusiya və Ukrayna xüsusi əməliyyat zonasında həlak olan hərbçilərin cəsədlərinin növbəti mübadiləsini həyata keçirib.
Bu barədə RBK-ya Rusiya parlamentinin hərbi əməliyyatlar üzrə koordinasiya qrupunun nümayəndəsi, Dövlət Dumasının deputatı Şamsail Saraliyev bildirib.
1 000 hərbçinin qalıqları Ukraynaya, 24-ü isə Rusiyaya təhvil verilib.
Xatırladaq ki, sonuncu mübadilə avqustun 19-da baş tutub. İstanbul danışıqlarında Rusiya nümayəndə heyətinin rəhbəri Vladimir Medinski bildirmişdi ki, Rusiya 19 rus əsgərinin cəsədi müqabilində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 1 000 hərbçisinin qalıqlarını Ukraynaya təhvil verib.
Yayın əvvəlində İstanbul danışıqları zamanı mübadilə ilə bağlı razılaşmalar əldə olunub. İyunun ortalarına qədər Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 6 000-dən çox həlak olmuş əsgərinin qalıqları təhvil verilib.
Paralel olaraq məhbus və ağır yaralı mübadiləsi aparılıb. İyulun 23-də hər tərəfin ən azı 1200 nəfəri təhvil verməsi barədə razılıq əldə olunub.скачать dle 11.3

Россия и Украина провели первый за месяц обмен телами военнослужащих
Между Россией и Украиной состоялся очередной обмен телами военнослужащих, погибших в зоне спецоперации.
Об этом сообщил РБК представитель парламентской координационной группы по вопросам военной операции, депутат Госдумы Шамсаил Саралиев.
Украине были переданы останки 1 000 военнослужащих, России - 24.
Украинский Координационный штаб по обращению с военнопленными подтвердил получение тел. Там сообщили, что в ближайшее время начнется их идентификация.
О последнем обмене сообщилось 19 августа. Руководитель российской делегации на переговорах в Стамбуле Владимир Мединский тогда говорил, что Россия тогда передала Украине останки 1 000 военнослужащих ВСУ в обмен на 19 тел российских солдат.
Договоренности об обменах были достигнуты в ходе стамбульских переговоров в начале лета. К середине июня Украине были переданы останки более 6 000 погибших солдат ВСУ.
Параллельно проходили обмены пленных и тяжело раненых. 23 июля была достигнута договоренность о том, что каждая сторона передаст не менее 1 200 человек.скачать dle 11.3