Naxçıvanın dəmir yolu infrastrukturunun bərpasına başlanılacaq
"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC yaxın vaxtlarda Naxçıvan Muxtar Respublikasının dəmir yolu infrastrukturunun bərpası istiqamətdə işlərə başlayacaq.
Bunu səhmdar cəmiyyətinin sədrinin müavini Nicat Quliyev Bakı-Ağdam qatarının fəaliyyətə başlaması münasibətilə keçirilən tədbirdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qarabağla yanaşı Şərqi-Zəngəzur iqtisadi regionunda da dəmiryol infrastrukturu bərpa edilir: "Horadiz-Ağbənd dəmir yolu xəttinin layihələndirilmə işlərinin 84 %-i, tikinti-quraşdırma işlərinin 67 %-i yekunlaşıb. Hazırda xəttin 75-106 km-lik hissəsində torpaq işləri və mühəndis qurğularının inşası aparılır. Layihə çərçivəsində Yuxarı Mərcanlı, Şükürbəyli, Soltanlı, Qumlaq, Həkəri, Mincivan, Bartaz və Ağbənd stansiyalarının tikintisi nəzərdə tutulur. Körpülər, avtomobil keçidləri, tunellər, qalereyalar və istinad divarları daxil olmaqla, ümumilikdə 553 mühəndis qurğusunun tikintisi həyata keçiriləcək".
O xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin bu ay ABŞ-yə səfəri çərçivəsində Ermənistan ərazisindən keçməklə Naxçıvanla birbaşa əlaqəni təmin edəcək nəqliyyat xəttinin tikintisi barədə razılıq əldə edilib: "Zəngəzurdan keçəcək dəhlizinin yaradılmasını zəruriləşdirən bu tarixi uğur bizim işimizi stimullaşdırır. Horadiz-Ağbənd xəttinin tikintisini tezliklə tamamlanması və Ermənistan sərhədinə çatdırılması üçün böyük səylə çalışırıq".
N.Quliyev deyib ki, Türkiyədə də Naxçıvanla sərhəddə Zəngəzur dəhlizinə birləşəcək Qars-Iğdır-Aralıq-Dilucu dəmiryol xəttinin təməli qoyulub: "Bu baxımdan, Naxçıvanın dəmiryol infrastrukturunun bərpasını ölkəmizin ali rəhbərliyi prioritet məsələ elan edib və n qısa zamanda bu istiqamətdə işə başlamağı planlaşdırırıq".

ЗАО "Азербайджанские железные дороги" в ближайшее время начнет работы по восстановлению железнодорожной инфраструктуры в Нахчыванской Автономной Республике.
Как сообщает корреспондент "Report" из Агдама, об этом заявил заместитель председателя АЖД Ниджат Гулиев на мероприятии, посвященном запуску железнодорожного поезда Баку-Агдам.
По его словам, наряду с Карабахом восстанавливается железнодорожная инфраструктура и в Восточно-Зангезурском экономическом регионе: "84% проектных и 67% строительно-монтажных работ железнодорожной линии Горадиз-Агбенд завершены. В настоящее время ведутся земляные работы и строительство инженерных сооружений на участке 75-106 км этой железнодорожной линии".
Гулиев добавил, что в рамках проекта предусмотрено строительство станций Верхний Марджанлы, Шукюрбейли, Солтанлы, Гумлаг, Хакяри, Минджеван, Бартаз и Агбенд. Всего будет построено 553 инженерных сооружения, включая мосты, автомобильные переходы, туннели, галереи и подпорные стены.
Он напомнил, что в рамках визита президента Ильхама Алиева в США в этом месяце была достигнута договоренность о строительстве транспортной линии, которая обеспечит прямую связь с Нахчываном через территорию Армении: "Этот исторический успех, диктующий необходимость создания коридора через Зангезур, стимулирует нашу работу. Мы прилагаем большие усилия для скорейшего завершения строительства линии Горадиз-Агбенд и доведения ее до границы с Арменией".
Гулиев также напомнил, что в Турции на границе с Нахчываном состоялась закладка фундамента железнодорожной линии Карс-Ыгдыр-Аралык-Дилуджу, которая соединится с Зангезурским коридором: "В этом отношении высшее руководство нашей страны объявило восстановление железнодорожной инфраструктуры Нахчывана приоритетным вопросом, и мы планируем начать работу в этом направлении в кратчайшие сроки".