Dönər hansı halda təhlükəli ola bilər? - Video
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) bir daha ictimai iaşə sahəsində çalışan sahibkarları qida təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi əməl etməyə çağırır.
Bildirilib ki, ilk növbədə dönər üçün istifadə olunan ət mütləq baytarlıq-sanitariya ekspertizasından keçirilməlidir:
"Dondurulmuş çiy dönərin donunun açıldığı andan bişirilməyə başlanmasına qədər olan müddət ərzində məhsulun saxlanması və daşınması +1° ilə +4° temperatur intervalında həyata keçirilməli və bu müddət ümumilikdə 8 saatdan artıq olmamalıdır. Qida məhsullarının hazırlanması, saxlanması və təqdimatı zamanı sanitar-gigiyenik normalara riayət edilməli, xüsusilə temperatur rejiminin qorunması təmin olunmalıdır. Qida bloku təmiz saxlanmalı, avadanlıqlar mütəmadi olaraq yuyulmalı və dezinfeksiya edilməlidir. Çarpaz çirklənmənin qarşısı alınmalıdır. Bunun üçün çiy və bişmiş məhsulların hazırlanma sahələri ayrılmalı, istifadə olunan alətlər və iş səthləri fərqləndirilməlidir. İşçi heyətin mütəmadi tibbi müayinələrdən keçməsi və şəxsi gigiyena qaydalarına əməl etməsi təmin edilməlidir. Satış zamanı bişmiş dönərin temperaturu 65°-dən aşağı olmamalıdır. Dönərlə birlikdə təqdim olunan sousların, mayonezin və tərəvəzlərin saxlanma rejiminə ciddi nəzarət edilməlidir. Çiy dönər bişirilməyə başlandığı andan etibarən 12 saat ərzində istifadə edilməlidir".
AQTA istehlakçılara da müraciət edərək dönər alarkən satış şəraitinə, məhsulun hazırlanma qaydasına və ümumi sanitar vəziyyətə diqqət etməyi tövsiyə edir:
"Dönər hazırlayan şəxslər mütləq şəkildə birdəfəlik əlcək, qoruyucu geyim və baş örtüyündən istifadə etməli, həmçinin çarpaz çirklənmənin qarşısının alınması üçün həmin əlcəklə pul, ödəniş kartı, kassa aparatı, post terminalı və digər bu kimi əşyalara toxunmasına yol verilməməlidir. Dönər məhsulu hazırlandığı andan etibarən bir saat ərzində istehlak edilməlidir.
İstehlakçılar ictimai iaşə obyektlərində bu məqamlara xüsusi diqqət yetirməli, hər hansı uyğunsuzluq və ya gigiyenik norma pozuntusu aşkar etdikdə, bu barədə agentliyin "1003" çağrı mərkəzinə məlumat verməlidirlər. Eyni zamanda, agentlik tərəfindən hazırlanmış məlumatlandırıcı posterlər bütün dönər istehsalı və satışı ilə məşğul olan ictimai iaşə müəssisələrində istehlakçıların asan görəcəyi yerlərdə yerləşdirilməlidir. Qaydalara əməl olunmaması istehlakçı sağlamlığı üçün ciddi risklər yarada bilər".скачать dle 11.3

Как избежать отравления донером? - РЕКОМЕНДАЦИИ АПБА (Видео)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПБА, в первую очередь мясо, используемое для донера, обязательно должно пройти ветеринарно-санитарную экспертизу.
"С момента размораживания сырого замороженного донера до начала приготовления хранение и транспортировка продукта должны осуществляться при температуре от +1 до +4 градусов по Цельсию, и этот период в целом не должен превышать 8 часов. При приготовлении, хранении и подаче пищевых продуктов необходимо соблюдать санитарно-гигиенические нормы, особенно обеспечивать поддержание температурного режима. Пищевой блок должен содержаться в чистоте, оборудование регулярно мыться и дезинфицироваться. Необходимо предотвращать перекрестное загрязнение. Для этого следует разделять зоны приготовления сырых и готовых продуктов, различать используемые инструменты и рабочие поверхности. Персонал должен регулярно проходить медицинские осмотры и соблюдать правила личной гигиены. Температура приготовленного донера при продаже не должна быть ниже 65 градусов. Необходимо строго контролировать режим хранения соусов, майонеза и овощей, подаваемых с донером. Сырое мясо должно быть использовано в течение 12 часов с момента начала приготовления", - говорится в обращении.
АПБА также обращается к потребителям, рекомендуя при покупке донера обращать внимание на условия продажи, способ приготовления продукта и общее санитарное состояние:
"Лица, готовящие донер, обязательно должны использовать одноразовые перчатки, защитную одежду и головной убор, а также не допускать прикосновения этими перчатками к деньгам, платежным картам, кассовым аппаратам, POS-терминалам и другим подобным предметам для предотвращения перекрестного загрязнения. Донер должен быть употреблен в течение одного часа с момента приготовления.
Потребители должны обращать особое внимание на эти моменты в объектах общественного питания и при обнаружении каких-либо несоответствий или нарушений гигиенических норм сообщать об этом в колл-центр АПБА по номеру 1003. В то же время, информационные постеры, подготовленные агентством, должны быть размещены на всех предприятиях общественного питания, занимающихся производством и продажей донера, в местах, легко видимых для потребителей. Несоблюдение правил может создать серьезные риски для здоровья потребителей".