Kamçatka zəlzələlərdən sonra tanınmaz olacaq: Bir sıra adalar xəritədən silinə bilər
Rusiyanın Kamçatka bölgəsində baş verən güclü zəlzələlər regionun ekologiyası üçün ciddi fəsadlara səbəb olacaq, bir sıra adalar tamamilə yox ola və ya yeniləri yarana bilər.
Bu barədə TASS-a coğrafiya sahəsində dünyanın aparıcı mütəxəssislərindən biri, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Arkadi Tişkov açıqlama verib.
"Zəlzələnin təsirləri Oxot və Berinq dənizlərindəki ada arxipelaqlarının vəziyyətinə təsir göstərəcək. Böyük ehtimalla orada da dəyişikliklər baş verəcək, quru sahələrinin qalxması və enməsi aktivləşəcək, yeni adalar yaranacaq, köhnələri isə yox olacaq," - deyə alim bildirib.
Tişkov qeyd edib ki, zəlzələdən sonra vulkan püskürmələri kumulyativ şəkildə ətraf mühitin ciddi çirklənməsinə və hətta regional temperatur azalmalarına səbəb ola bilər, çünki atmosferin keçiriciliyi azalacaq.
"Belə güclü zəlzələlər zamanı sahillərin konfiqurasiyasında mütləq dəyişikliklər baş verəcək. Bu isə bütün aspektlərdən - balıqçılıq və dəniz təbiətindən istifadə, eləcə də infrastruktur tikintisi baxımından çox əhəmiyyətlidir," - deyə alim vurğulayıb.
Xatırladaq ki, iyulun 30-da Kamçatka sahillərində 1952-ci ildən bəri ən güclü zəlzələ baş verib. Paralel olaraq, yarımadada Klyuçevskaya Sopka vulkanı püskürməyə başlayıb. Hazırda Kamçatkada yeddi vulkanın aktivliyi müşahidə olunur. Avqustun 3-də Avaçinski, Klyuçevsk, Bezımyannı, Kambalnı və Karımski vulkanlarına Kronotski qoruğundakı Kraşeninnikov vulkanı, avqustun 4-də isə Mutnovski vulkanı qoşulub.скачать dle 11.3

Камчатка кардинально изменится после землетрясения: ряда островов можно не досчитаться
Землетрясения на Камчатке приведут к серьезным последствиям для экологии региона, несколько островов может исчезнуть или возникнут новые.
Как передает Median.Az, об этом рассказал ТАСС один из ведущих мировых специалистов в области географии, член-корреспондент Российской академии наук Аркадий Тишков.
"Отзвуки землетрясения скажутся на состояние островных архипелагов Охотского и Берингова морей, и, возможно, там тоже будут свои изменения, активизируются подъемы и опускания суши и образование новых островов, исчезновение старых", - сказал он.
Тишков отметил, что извержение вулканов после землетрясения "кумулятивно может вызвать сильное загрязнение среды и даже некоторые региональные понижения температуры, потому что проницаемость атмосферы будет снижена".
"При таких мощных землетрясениях обязательно будут происходить изменения конфигурации берегов. А это очень важно во всех отношениях - и в отношении рыболовства и морского природопользования, и строительства инфраструктуры", - отметил ученый.скачать dle 11.3