“SpaceX” “Crew-11” missiyası çərçivəsində beynəlxalq astronavtları BKS-yə göndərib
Dörd astronavtdan ibarət beynəlxalq ekipaj Florida ştatının Kanaveral burnundan “SpaceX” şirkətinin “Falcon9” raketdaşıyıcısı ilə Beynəlxalq Kosmik Stansiya (BKS) doğru yola düşüb.
“Reuters”ə istinadən xəbər verir ki, NASA-nın bu planlaşdırılan missiyası həmişəkindən bir neçə ay daha uzun sürəcək missiyalardan birincisi ola bilər.
Raket buraxılışı Bakı vaxtı ilə saat 18:43-də baş tutub. Ekipajın şənbə günü BKS-ə çatacağı gözlənilir.
“SpaceX Crew-11” – “Commercial Crew Program” Kommersiya proqramı çərçivəsində həyata keçirilən “Crew Dragon” kosmik gəmisinin BKS-ə on birinci əməliyyat missiyasıdır. Onlar BKS-in göyərtəsində təxminən altı ay vaxt keçirəcək, elmi araşdırmalar və təcrübələr aparacaqlar.

Международный экипаж из четырех астронавтов стартовал в направлении Международной космической станции с мыса Канаверал во Флориде в пятницу на борту ракеты SpaceX, преодолев неблагоприятные погодные условия.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Reuters, эта плановая миссия NASA может стать первой из многих, продолжительность которых будет на несколько месяцев дольше обычного.
Четверо астронавтов — двое представителей NASA, российский космонавт и японский астронавт — поднялись на борт капсулы Dragon компании SpaceX, установленной на ракете-носителе Falcon 9, на стартовой площадке Космического центра Кеннеди NASA.
Запуск состоялся в 11:43 по восточному времени (18:43 по Бакинскому времени). Ожидается, что экипаж прибудет на МКС в субботу.
SpaceX Crew-11 — одиннадцатая эксплуатационная миссия корабля Crew Dragon к МКС, реализуемая в рамках программы Commercial Crew Program. Они проведут на борту МКС около шести месяцев и будут заниматься научными исследованиями и экспериментами.