21.07.2025 20:25 966
Bu ilin altı ayı ərzində telekanallarda aparılan monitorinqlər nəticəsində 5 qanun pozuntusu faktı aşkarlanıb.
Bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Audiovizual Şuradan bildirilib.
Qeyd edilib ki, pozuntu hallarından ikisi “Media haqqında” qanunun 14-cü maddəsinin (mediada yayımlanan informasiyaya dair tələblər), biri 38-ci maddəsinin (yayım hüququ) və ikisi “Reklam haqqında” qanunun 4.3-cü maddəsinin (reklam olunan tibb müəssisəsinin lisenziyasının nömrəsinin göstərilməməsinə görə) tələblərinin pozulması ilə bağlı olub.
Məlumata görə, bu pozuntulara görə yayımçılara ümumilikdə 3 yayımın dayandırılması (üç saat – 2 dəfə, iyirmi dörd saat – 1 dəfə) sanksiyası, 2 xəbərdarlıq tətbiq edilib.
Bildirib ki, bu müddət ərzində yayımçılara münasibətdə cərimə ilə bağlı protokol tərtib edilməyib.скачать dle 11.3

Медиа-регулятор Азербайджана в I полугодии выявил 5 нарушений в работе телеканалов
Аудиовизуальный совет Азербайджана выявил 5 фактов нарушения законодательства местными телеканалами в первом полугодии 2025 года.
Об этом сообщили в Аудиовизуальном совете в ответ на запрос Report.
Из выявленных нарушений два связаны с несоблюдением требований статьи 14 закона "О медиа" (требования к информации, распространяемой в медиа), одно — статьи 38 (право на вещание) и еще два — статьи 4.3 закона "О рекламе" (непредоставление номера лицензии рекламируемого медицинского учреждения).
К нарушителям были применены санкции в виде приостановки вещания в общей сложности 3 раза (два раза на 3 часа и один раз на 24 часа), а также вынесено 2 предупреждения.
Сообщается, что за указанный период в отношении вещателей не составлялись протоколы о штрафах.скачать dle 11.3