01.04.2025 18:25 1 416
Şuranın bu gün keçirilən onlayn iclasında adıçəkilən televiziya kanalında yayımlanan "özün bitdiyi an" proqramının martın 28-də saat 11:00-12:46 efirə getmiş buraxılışında aparıcının səsləndirdiyi fikirlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunluğu müzakirə olunub.
İlk olaraq məsələ ilə bağlı monitorinq arayışı və müvafiq hüquqi rəy nəzərdən keçirilib.
Müzakirələrdən sonra proqramda "Media haqqında" qanunun 14.1.4-cü maddəsinin tələblərinin (irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkilik təbliğ olunmamalıdır) pozulmasının baş verdiyi ilə bağlı ümumi nəticəyə gəlinib. Aparıcı tərəfindən səslənən fikirlərin etik davranış normalarından savayı, gender bərabərliyi, hər hansı bir ayrı-seçkiliyin təbliğinin yol verilməməsi ilə bağlı qanunvericilik tələblərinin kobud pozulması faktı olduğu bildirilib.
Pozuntu faktına görə qanunla müəyyən edilmiş ən uzunmüddətli yayımın dayandırılması sanksiyası tətbiq olunaraq "Kanal S" televiziya kanalının proqramlarının yayımının aprelin 4-ü səhər saat 06.00-dan aprelin 5-i saat 06.00-dək 24 saatlıq dayandırılması ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.
Həmçinin "Kanal S" MMC-nin rəhbərliyindən aparıcıların "Media haqqında" qanuna uyğun fəaliyyət göstərmələrinin təmin edilməsi tələb olunub.скачать dle 11.3

Вещание "KANAL S" приостановят на сутки из-за неэтичных высказываний телеведущей Нигяр Фархад
Напомним, Фархад в эфире программы "Sözün bitdiyi an" 28 марта заявила, что, "если бы у нее был сын, она никогда не хотела бы ему невесту, выросшую в семье без отца".
"Потому что женщина, не понимающая необходимость подчинения мужчине, никогда не сможет сделать моего сына счастливым", - заявила она.
В ходе мониторинга и юридической оценки было установлено, что в эфире допущено нарушение требований статьи 14.1.4 Закона "О медиа", запрещающей пропаганду дискриминации по расовому, религиозному, половому и другим признакам.
Совет пришел к выводу, что высказывания ведущей не только противоречат нормам этики, но и грубо нарушают законодательные требования о равенстве полов и недопустимости дискриминации. В связи с этим вещание телеканала "KANAL S" будет приостановлено с 06:00 4 апреля до 06:00 5 апреля. Руководству телеканала также предписано обеспечить соответствие деятельности ведущих требованиям Закона "О медиа".