MM: "Belçika Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi qətnamədə irəli sürülən ittihamları rədd edirik"
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Belçika Nümayəndələr Palatasının iyulun 17-də qəbul etdiyi birtərəfli və qərəzli qətnamə ilə əlaqədar kəskin etirazını bildirir və qətnamədə ölkəmizə qarşı irəli sürülən əsassız ittihamları qətiyyətlə rədd edir.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Belçika Nümayəndələr Palatasının qətnaməsinə münasibətində bildirilib.
Qeyd olunub ki, yoxlanılmamış, yanlış və birtərəfli məlumatlar üzərində qurulan bu sənədin müəllifləri son dövrdə Cənubi Qafqaz regionunda təşəkkül tapmış siyasi, hüquqi və humanitar şəraiti görməzdən gəlir, beynəlxalq hüquq prinsiplərinə və normalarına etinasızlıq göstərir, hər bir parlamentin rəhbər tutmalı olduğu ədalət və obyektivlik meyarlarını saya salmırlar:
"Qətnamədə Azərbaycan Respublikasının öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək kimi qanuni və suveren hüququ, əslində inkar edilir. 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycanın həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatı yalnız Qarabağ ərazisində fəaliyyət göstərən Ermənistan ordusunun qalıqlarına və qeyri-qanuni silahlı dəstələrə qarşı yönəlmişdi və beynəlxalq hüquqa tam uyğun idi. Bu əməliyyatın gedişində heç bir mülki şəxsə ziyan vurulmamış, dini və ya mədəni abidələr zədələnməmişdir.
Belçika parlamenti üzvlərinin Azərbaycanı "müharibə cinayətlərində" və "insan hüquqlarının pozuntularında" ittiham etmək cəhdləri əsassızdır və siyasi motivlərlə bağlıdır. Qətnamədə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 30 il ərzində işğal altında saxlanılmasının, bu dövrdə dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş çoxsaylı cinayətlərin, soyqırımı aktlarının, etnik təmizləmə nəticəsində 750 min azərbaycanlının öz vətənində didərgin salınmasının, şəhər və kəndlərimizin dağıdılmasının, milli, mədəni, dini və tarixi mirasımızın talan və təhqir edilməsinin üzərindən sükutla keçilmişdir. Əvəzində isə öz torpağında sülhü və ədaləti bərqərar etməyə çalışan Azərbaycan haqsız hücumlara məruz qalıb.
Qətnamənin "qanunsuz həbslər" ilə bağlı hissəsinə gəlincə, xatırlatmaq yerinə düşər ki, hazırda Bakıda məhkəmə istintaqına cəlb edilən erməni milliyyətli şəxslər Azərbaycan ərazisində hərbi təcavüz, müharibə cinayətləri, zorakılıqla yoxa çıxarma, işgəncə vermə, terrorçuluq və s. kimi cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilirlər. Onların müvafiq hüquqları təmin edilir, məhkəmə prosesi şəffaf aparılır və amansız rəftarla bağlı heç bir şikayət yoxdur. Bunun əksinə olan iddiaların irəli sürülməsi suveren dövlətin daxili işlərinə qarışmaqdan başqa bir şey deyildir.
Bu da təəssüflə qeyd edilməlidir ki, qətnamədə Ermənistandan kütləvi surətdə deportasiya edilmiş və ya zorla qovulmuş yüz minlərlə azərbaycanlının dinc yolla ata-baba torpaqlarına qayıtmaq hüququnu nəzərdə tutan "Qərbi Azərbaycan" anlayışı ilə bağlı təxribatçı və yanlış təfsirə yol verilib. Bu anlayış tarixi yaddaşına sadiq olan xalqımızın haqq-ədalət istəyini ifadə edir və beynəlxalq hüquqa tam uyğundur.
Qətnamədə bəyan edilmiş məqsədlərə zidd olaraq, bu sənəd sülh yaradılması səylərinə heç də kömək göstərmir. Son vaxtlar sülh gündəliyinin irəli aparılması üçün ciddi addımların atıldığı bir şəraitdə Belçika, İsveçrə kimi ölkələrin parlamentlərində, Avropa Parlamentində erməni diasporu ilə əlaqəsi olan qüvvələr sülh prosesini pozmağa, regionda yeni gərginlik ocağı yaratmağa çalışırlar".
Azərbaycan Milli Məclisi Belçika Nümayəndələr Palatasının üzvlərini obyektiv yanaşmaya əsaslanmayan bu cür sənədlərin qəbulu praktikasından əl çəkməyə, beynəlxalq hüquq prinsiplərinə və normalarına, regionun bütün xalqlarının hüquqlarına hörmətlə yanaşmağa, vəziyyəti gərginləşdirə bilən addımlardan çəkinməyə çağırır.скачать dle 11.3

Милли Меджлис осудил антиазербайджанскую резолюцию Палаты представителей Бельгии
Законодательный орган выразил резкий протест против односторонней и предвзятой резолюции, принятой Палатой представителей Бельгии 17 июля, и решительно отверг необоснованные обвинения против нашей страны в этой резолюции.
Отмечается, что авторы этого документа, построенного на непроверенной, ложной и предвзятой информации, игнорируют сложившуюся политическую, правовую и гуманитарную обстановку в регионе Южного Кавказа, проявляют пренебрежение к принципам и нормам международного права, не считаются с критериями справедливости и объективности, которыми должен руководствоваться каждый парламент.
В резолюции фактически отрицается законное и суверенное право Азербайджана на восстановление своей территориальной целостности. Антитеррористическая операция, проведенная Азербайджанской Республикой в сентябре 2023 года, полностью соответствовала международному праву и была направлена только против остатков армянской армии и незаконных вооруженных формирований, действовавших на территории Карабаха. В ходе этой операции не пострадали гражданские лица, не были повреждены религиозные или культурные памятники.
В документе подчеркивается, что попытки членов бельгийского парламента обвинить Азербайджан в "военных преступлениях" и "нарушениях прав человека" безосновательны и политически мотивированы:
"В резолюции умалчивается факт 30-летней оккупации азербайджанских земель вооруженными силами Армении и многочисленных преступлений, совершенных в этот период против мирного азербайджанского населения. В числе этих преступлений акты геноцида, этнической чистки, в результате которой 750 тыс. азербайджанцев стали беженцами на своей родине, разграбление и разрушение азербайджанских городов и сел, осквернение национального, культурного, религиозного и исторического наследия азербайджанцев. И после всего этого Азербайджан, стремящийся установить мир и справедливость на своей земле, подвергается несправедливым нападкам".
Что касается части резолюции о "незаконных арестах", в позиции азербайджанского парламента упоминается, что лица армянской национальности, в настоящее время привлеченные к суду в Баку, обвиняются в совершении на территории Азербайджана военной агрессии, военных преступлений, пыток, терроризма и др.:
"Их права обеспечиваются, судебный процесс проводится прозрачно, жалоб на жестокое обращение нет. Выдвижение противоположных утверждений является не чем иным, как вмешательством во внутренние дела суверенного государства".
Также отмечается, что в резолюции допущена провокационная и неверная интерпретация понятия "Западный Азербайджан", которое предусматривает право сотен тысяч азербайджанцев, массово депортированных или насильственно изгнанных из Армении, на мирное возвращение на земли своих предков:
"Это понятие выражает стремление нашего народа, верного своей исторической памяти, к справедливости и полностью соответствует международному праву".
В законодательном органе добавили, что вопреки заявленным в резолюции целям, этот документ бельгийского парламента никак не способствует усилиям по установлению мира:
"В условиях, когда предпринимаются серьезные шаги для продвижения мирной повестки, силы, связанные с армянской диаспорой в парламентах таких стран, как Бельгия, Швейцария, а также в Европейском парламенте пытаются сорвать мирный процесс, создать новый очаг напряженности в регионе".
Милли Меджлис Азербайджана призвал членов Палаты представителей Бельгии отказаться от практики принятия документов, не основанных на объективном подходе, уважать принципы и нормы международного права, права всех народов региона и воздерживаться от шагов, которые могут обострить ситуацию.скачать dle 11.3