DTX-nin həbs etdiyi fransız iş adamı Fərhad Əhmədovdan nə qədər rüşvət alıb?
Fransanın milyardlarla dövriyyəsi olan "SAUR" şirkətinin vitse-prezidenti Anass Derraz barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işi üzrə məhkəmənin növbəti baxış iclası keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Fərid Namazovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə müəyyən tamamlanmayan anket məlumatları dəqiqləşdirildikdən sonra dövlət ittihamçısı təqsirləndirilənə ittiham aktını elan edib.
İttihamda qeyd olunub ki, Anass Derraz BƏƏ-də şirkət rəhbəri olarkən azərbaycanlı iş adamı Fərhad Əhmədovun Dubayda həbsdə olan "Luna" adlı yaxtasına tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyaların 6 milyon ABŞ dolları müqabilində aradan qaldırılması ilə bağlı vasitəçilik edib.
Təqsirləndirilən Anass Derraz buna görə Fransa prezidentinin Təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri Aleksandr Benalla ilə sövdələşərək Fərhad Əhmədovdan ayrı-ayrı vaxtlarda aldığı 600 min ABŞ dollarının 400 min dollarını ona verməklə, digər 200 min ABŞ dollarını mənimsəyib.
İstintaq materiallarından bəlli olub ki, tələb olunan 6 milyon ABŞ dolları rüşvətin yerdə qalan hissəsinin isə iş adamının həbsdə olan yaxtasına qoyulan sanksiyaların aradan qaldırılmasından sonra təhvil verilməsi nəzərdə tutulubmuş.
Növbəti proses iyulun 31-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən Anass Derraza AR Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.2 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma - xeyli miqdarda törədildikdə) və 32.5, 311.3.3 (rüşvətalma (passiv rüşvətxorluq) - külli miqdarda törədildikdə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
Xatırladaq ki, Fransa Prezidentinin Mühafizə Xidmətinin sabiq rəhbəri Aleksandr Benalla və Fransanın milyardlarla dollar dövriyyəsi olan "SAUR" şirkətinin vitse-prezidenti Anass Derraz 2018-ci ildə azərbaycanəsilli rusiyalı milyarder Fərhad Əhmədovun aktivlərinə qarşı beynəlxalq sanksiyaların ləğvi müqabilində külli miqdarda rüşvətalma və digər cinayət əməllərində ittiham olunurlar.
Həmin iş üzrə əvvəllər xarici və yerli mətbuatda dərc edilmiş məqalələrdə qeyd edilir ki, Fransa rəsmiləri Fərhad Əhmədovdan rüşvət tələb ediblər və bunun müqabilində sonuncunun dəbdəbəli "Luna" yaxtasının beynəlxalq həbsdən azad ediləcəyini, özünün sanksiyalardan qorunacağını vəd ediblər.
Məlumatlara əsasən, F.Əhmədov milyonlarla dollarlıq rüşvətin bir hissəsini Anass Derrazın "AL HILAL BANK"dakı hesabına və Aleksandr Benallanın "BANK OF AFRICA UNITED KINGDOM PLC SC PAR"dakı hesabına köçürüb.
A.Derraz Azərbaycanda məsuliyyətə cəlb olunaraq ölkədən çıxışına qadağa qoyulub, A.Benallanın isə beynəlxalq axtarışa verilməsi ilə bağlı İnterpola müraciət olunub.
İnterpol Baş Katibliyi uzun prosedurdan sonra ümumi qərarla Fransa vətəndaşı Aleksandr Benallanın axtarışını əsaslı hesab edərək 2025-ci ilin aprel ayında "Red Notice" ("Qırmızı bülleten") ilə beynəlxalq axtarışa daxil edib və bu barədə bütün üzv dövlətlərə bildirişlər göndərib. Qərarın əsası Azərbaycanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində istintaqı aparılan cinayət işi üzrə 2024-cü ildə verilmiş hüquqi sorğu olub. İnterpolun Fransa Prezidentinin Mühafizə Xidmətinin sabiq rəhbəri A.Benallanı ən ciddi hüquqi əsas olan "Red Notice" ("Qırmızı bülleten") əsasında beynəlxalq axtarışa verməsi DTX-nin əlində təkzibedilməz və mötəbər sübutların mövcudluğundan xəbər verir. "Qırmızı bülleten" şəxsin olduğu ölkədə tutulmasını və barəsində axtarış elan etmiş ölkəyə ekstradisiyasını nəzərdə tutur. A.Benallanın hazırda olduğu üçüncü ölkədə ekstradisiya proseslərinə cəlb edildiyi məlumdur.

Какую взятку получил арестованный СГБ французский бизнесмен от Фархада Ахмедова?
В Бакинском суде по тяжким преступлениям состоялось очередное заседание по уголовному делу в отношении Анасса Дерраза, вице-президента французской компании SAUR, оборот которой оценивается в миллиарды долларов. Дело было возбуждено Службой государственной безопасности Азербайджанской Республики (СГБ АР).
На процессе под председательством судьи Фарида Намазова после уточнения некоторых неполных анкетных данных государственный обвинитель зачитал обвинительный акт подсудимому.
В обвинении указывается, что А.Дерраз, будучи руководителем компании в ОАЭ, выступил посредником в деле о снятии международных санкций с яхты Luna, принадлежащей азербайджанскому бизнесмену Фархаду Ахмедову, которая находилась под арестом в Дубае. За свои услуги Дерраз запросил 6 млн долларов.
Подсудимый, вступив в сговор с руководителем Службы охраны президента Франции Александром Беналлой, получил от Ф.Ахмедова в разное время 600 000 долларов, из которых 400 000 передал Беналле, а оставшиеся 200 000 присвоил себе.
Из материалов следствия стало известно, что оставшуюся часть требуемой взятки в размере 6 млн долларов планировалось передать после снятия санкций с арестованной яхты бизнесмена.
Следующее заседание суда назначено на 31 июля.
Стоит отметить, что СГБ АР предъявила Анассу Дерразу обвинения по статьям 193-1.3.2 (легализация имущества, добытого преступным путем, совершенная в крупном размере) и 32.5,311.3.3 (пособничество в получении взятки в крупном размере) Уголовного кодекса АР.
Напомним, бывший глава Службы охраны президента Франции Александр Беналла и вице-президент SAUR Анасс Дерраз обвиняются в получении крупной взятки и других преступных деяниях в 2018 году в обмен на отмену международных санкций против активов азербайджанского миллиардера с российским гражданством Фархада Ахмедова.
В статьях, ранее опубликованных в зарубежной и местной прессе по этому делу, отмечается, что французские официальные лица требовали взятку от Фархада Ахмедова, обещая взамен освободить его роскошную яхту Luna стоимостью около 500 млн долларов от международного ареста и защитить его самого от санкций.
Согласно информации, Ахмедов перевел часть многомиллионной взятки на счет Дерраза в AL HILAL BANK и на счет Беналлы в BANK OF AFRICA UNITED KINGDOM PLC SC PAR.
Анасс Дерраз был привлечен к ответственности в Азербайджане с запретом на выезд из страны, а в отношении Александра Беналлы было направлено обращение в Интерпол о международном розыске.
После длительной процедуры Генеральный секретариат Интерпола общим решением признал обоснованным розыск гражданина Франции Александра Беналлы и в апреле 2025 года включил его в международный розыск с "красным уведомлением" (Red Notice), о чем были направлены уведомления всем государствам-членам. Основанием для решения стал юридический запрос, поданный в 2024 году по уголовному делу, расследуемому СГБ АР.
Тот факт, что Интерпол объявил бывшего главу службы безопасности президента Франции Александра Беналлу в международный розыск на основании самого серьезного правового основания - "красного уведомления", свидетельствует о том, что у СГБ АР имеются неопровержимые и достоверные доказательства. "Красное уведомление" подразумевает арест человека в стране его нахождения и его экстрадицию в страну, объявившую лицо в розыск. Известно, что в настоящее время Беналла находится в процессе экстрадиции в третьей стране.