IOM: Çin-Azərbaycan vizasız rejim modeli digər Asiya ölkələri üçün nümunə ola bilər
Azərbaycanla Çin arasında vizasız gediş-gəliş rejiminin iyulun 16-dan qüvvəyə minməsi digər Asiya ölkələrini, xüsusilə “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində yerləşən dövlətləri oxşar addımlar atmağa təşviq edə bilər.
Bu barədə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (IOM) Çindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Li Ven CGTN telekanalına bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu təşəbbüs regional əlaqələrin yeni mərhələyə keçməsinə, həmçinin Asiyada inteqrasiyanın dərinləşməsinə təkan verəcək:
“Viza rejiminin aradan qaldırılması təkcə turizm və ticarət deyil, həm də iqtisadi əməkdaşlıq, investisiya axınları, mədəni mübadilə və humanitar sahələrdə münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verəcək. Bu, turist axınını ildə 40 %-ə qədər artıra və eyni zamanda işgüzar əlaqələrin inkişafına şərait yarada bilər”.
Li Ven qeyd edib ki, Çin-Azərbaycan vizasız rejim modeli inkişafda olan digər Asiya ölkələri üçün nümunə rolunu oynaya bilər:
“İnzibati maneələrin azaldılması Asiyada 2030-cu ilə qədər turizmdən 2,3 trilyon ABŞ dolları həcmində potensial gəlir əldə olunmasının əsas açarlarından biridir”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan və Çin Xalq Respublikası hökumətləri arasında müvafiq saziş bu il aprelin 23-də Pekində imzalanıb və iyulun 16-dan qüvvəyə minib.
Sazişə əsasən, Azərbaycan və Çin vətəndaşları etibarlı ümumvətəndaş pasportları ilə digər ölkənin ərazisinə viza tələb olunmadan daxil ola, oradan tranzit keçə və ya ölkədə 30 günədək qalmaqla səfər edə bilərlər. Bu imtiyaz hər 180 günlük müddət ərzində ümumilikdə 90 günü keçməməlidir.

МОМ: Отмена виз между Баку и Пекином может стать примером для всей Азии
Вступивший накануне в силу безвизовый режим между Азербайджаном и Китаем может вдохновить на аналогичные инициативы и другие азиатские страны, в частности вдоль коридора "Один пояс, один путь".
Как передает Report, об этом заявила глава миссии Международной организации по миграции (МОМ) в Китае Ли Вэн в комментарии телеканалу CGTN.
Ли Вэн отметила, что данная инициатива обладает большим потенциалом и поможет переосмыслить региональную взаимосвязанность. Она также подчеркнула, что отмена визового режима поспособствует еще большему развитию не только торговли и туризма, но и в сферах экономики и инвестиций, культурному обмену и расширению гуманитарного сотрудничества. Безвиз также может увеличить приток туристов до 40% в год, одновременно способствуя развитию делового сотрудничества.
"Китайско-азербайджанская модель может вдохновить азиатские страны, особенно вдоль коридора "Один пояс, один путь", на заключение аналогичных соглашений. Снижение административных барьеров является ключом к получению $2,3 триллиона потенциального дохода от туризма в развивающихся азиатских странах к 2030 году", - сказала представитель МОМ.
Напомним, безвизовый режим между Азербайджаном и Китаем вступил в силу накануне, 16 июля. Соответствующее соглашение между правительствами Азербайджана и Китайской Народной Республики было подписано 23 апреля 2025 года в Пекине.
Отныне граждане двух стран освобождаются от визовых требований для въезда, выезда и транзитного проезда через территорию на срок не более тридцати дней за каждую поездку и в общей сложности не более девяноста дней в течение каждого периода в 180 дней.скачать dle 11.3