Azərbaycan vətəndaşları üçün Özbəkistana giriş sadələşdiriləcək
Özbəkistan Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstan vətəndaşlarına ölkəyə daxili pasport və yaxud ID-kartla (şəxsiyyət vəsiqəsi) girişə icazə verməyi planlaşdırır.
Bu, ölkə Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin "2025-2026-cı illərdə turist axınının kəskin artırılması və turizm xidmətlərinin sürətlə genişləndirilməsi yolu ilə iqtisadiyyatda turizmin rolu və əhəmiyyətinin artırılması tədbirləri haqqında" fərmanında öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, təşəbbüs səyahətlərin sadələşdirilməsinə, turizmin, işgüzar və humanitar əlaqələrin inkişafına yönəlib.
Özbəkistan Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) ölkənin regionlarına turist axınını artırmaq üçün üç ay ərzində bu üç ölkənin müvafiq qurumları ilə danışıqlara başlamaq və nəticələrə əsasən öz təkliflərini hökumətə təqdim etmək tapşırılıb.
Təkliflər Rusiya, Qazaxıstan və Azərbaycan vətəndaşları üçün daxili sənəd və ya ID-kart ilə respublika ərazisinə 30 günədək giriş rejiminin tətbiqinə, o cümlədən 16 yaşadək vətəndaşlar üçün "uşaq pasportu" ilə girişə aiddir.
Hazırda ölkələr arasında 60 günədək vizasız rejim mövcuddur, lakin giriş üçün xarici pasport tələb olunur.

Узбекистан упростит въезд для граждан Азербайджана
Об этом говорится в указе президента страны Шавката Мирзиёева “О мерах по повышению роли и значения туризма в экономике путем кардинального увеличения потока туристов и ускоренного расширения объема туристских услуг в 2025-2026 год”.
Согласно документу, инициатива направлена на упрощение поездок, развитие туризма, деловых и гуманитарных контактов.
Для увеличения потока туристов в регионы страны, МИД Узбекистана поручено в трехмесячный срок начать переговоры [с соответствующими ведомствами этих трех стран] и по их итогам внести свои предложения (в правительство). Предложения касаются введения режима въезда на территорию республики на срок до 30 дней для граждан РФ, Казахстана и Азербайджана по внутреннему документу либо ID-карте, в том числе для граждан в возрасте до 16 лет - по “киндер паспорту”.
Сейчас между странами уже действует безвизовый режим сроком до 60 дней, но при въезде требуется загранпаспорт.