İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşadakı birinci yaşayış kompleksində olublar - FOTO
İyulun 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşa şəhərində inşa edilmiş birinci yaşayış kompleksində olublar.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinə kompleks barədə məlumat verib.
İyirmi üç binadan ibarət yaşayış kompleksinin ümumi sahəsi 8 hektara yaxındır. Bu kompleksin təməlini 2021-ci ilin avqustunda Azərbaycan Prezidenti qoyub. Yaşayış kompleksində ümumilikdə 450 mənzil var. Onlardan 28-i birotaqlı, 195-i ikiotaqlı, 190-ı üçotaqlı, 30-u dördotaqlı, 7-si isə beşotaqlıdır. Burada keçmiş məcburi köçkünlər və Şuşa şəhərində müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan şəxslər üçün xidməti mənzillər istifadəyə verilib. Bu yaşayış kompleksinə indiyədək 376 keçmiş məcburi köçkün ailəsi, ümumilikdə isə 1409 nəfər köçürülüb. Ərazidə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilib.

Ильхам Алиев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили первый жилой комплекс, построенный в Шуше - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Ильхам Алиев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили первый жилой комплекс, построенный в Шуше - ФОТО
17 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетили первый жилой комплекс, построенный в городе Шуша.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов проинформировал главу нашего государства и председателя Халк Маслахаты Туркменистана о проделанной работе.
Общая площадь жилого комплекса, состоящего из 23 зданий, составляет около 8 гектаров. Фундамент этого комплекса был заложен Президентом Азербайджана в августе 2021 года. Всего в жилом комплексе имеется 450 квартир, 28 из которых - однокомнатные, 195 - двухкомнатные, 190 - трехкомнатные, 30 - четырехкомнатные и 7 - пятикомнатные. Здесь сданы в пользование служебные квартиры для бывших вынужденных переселенцев и лиц, работающих в различных государственных структурах в городе Шуша. На сегодняшний день в этот жилой комплекс переселены 376 семей бывших вынужденных переселенцев, в общей сложности 1 409 человек. На территории проведены масштабные работы по благоустройству и озеленению.