TƏBİB: Son altı ayda 44 milyondan çox tibbi xidmət göstərilib
TƏBİB-in tabeliyində fəaliyyət göstərən tibb müəssisələrində ilin ilk altı ayı (yanvar-iyun) ərzində ümumilikdə 12 milyon 393 min 131 müraciət qeydə alınıb.
Qeyd olunub ki, bunlardan 260 min 661-i stasionar, 12 milyon 132 min 470-i ambulator olub.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə müraciət sayı 4 % artıb.
Yanvar-iyun aylarında göstərilən xidmət sayında ötən illərin eyni dövrü ilə müqayisədə artım müşahidə olunub. Belə ki, sözügedən müddət ərzində 44 milyon 174 min 073 (5 811 277 stasionar, 38 362 796 ambulator olmaqla) tibbi xidmət göstərilib. Tibb müəssisələrində göstərilən tibbi xidmətlərin ümumi sayı ötən illə müqayisədə 13% artıb.
Tibb müəssisələri üzrə vətəndaşlara göstərilən laborator xidmətlərdə də artım qeydə alınıb. İlk 6 ay ərzində 18 milyon 722 min 731 sayda laborator müayinələr aparılıb ki, onların da 2 milyon 843 min 708-i stasionar, 15 mln 879 min 023-ü ambulator olub. Beləliklə, tibb müəssisələrində göstərilən laborator xidmətlərin ümumi sayında 2024-cü illə müqayisədə 18 % artım qeydə alınıb.
Eyni zamanda yanvar-iyun ayları ərzində 181 min 352 cərrahi əməliyyat və prosedur (169 138 stasionar, 12 214 ambulator olmaqla) icra olunub. Cərrahi əməliyyat və prosedurların sayı isə ötən illə müqayisədə 1 % azalıb.скачать dle 11.3

TƏBIB: За последние шесть месяцев гражданам оказано более 44 млн медицинских услуг » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
TƏBIB: За последние шесть месяцев гражданам оказано более 44 млн медицинских услуг
В медицинских учреждениях, находящихся в подчинении TƏBIB (Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями), за первые шесть месяцев текущего года зарегистрировано в общей сложности 12 млн 393 тыс. 131 обращение.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на TƏBIB, из них 260 661 обращение было стационарным, а 12 млн 132 тыс. 470 — амбулаторным.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество обращений увеличилось на 4%.
За период январь-июнь наблюдался рост количества оказанных услуг по сравнению с аналогичным периодом прошлых лет. Так, за указанный период было оказано 44 млн 174 тыс. 73 медицинских услуги (из них 5 811 277 стационарных и 38 362 796 амбулаторных). Общее количество оказанных медицинских услуг увеличилось на 13% по сравнению с прошлым годом.
Также зафиксирован рост лабораторных услуг, оказанных гражданам в медицинских учреждениях. За первые 6 месяцев было проведено 18 млн 722 тыс. 731 лабораторное исследование, из которых 2 млн 843 тыс. 708 — стационарные, а 15 млн 879 тыс. 23 — амбулаторные. Таким образом, в общем количестве лабораторных услуг зафиксирован рост на 18% по сравнению с 2024 годом.
В то же время за период январь-июнь было выполнено 181 тыс. 352 хирургических операций и процедур (169 138 стационарных и 12 214 амбулаторных). Количество хирургических операций и процедур уменьшилось на 1% по сравнению с прошлым годом.