Rusiyaya gedən miqrantların tibbi müayinəsinə dair şərtlər sərtləşdirilə bilər
Rusiya Dövlət Dumasının deputatları ölkəyə daxil olarkən miqrantların məcburi şəkildə virus daşıyıcısı olmadıqları haqqında arayış təqdim etmələrinə dair təklif irəli sürüblər.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiyanın Dövlət Dumasının Əmək, sosial siyasət və veteranlarla iş üzrə komitəsinin rəhbəri Yaroslav Nilov "Telegram" kanalında yazıb.
"Rusiyaya işləmək üçün gələn əcnəbilər özləri ilə öz problemlərini gətirməli deyil, bizim problemlərimizi həll etməlidirlər", - o qeyd edib.
Nilovun sözlərinə görə, müvafiq qanun layihəsi baxılmaq üçün Dövlət Dumasına təqdim edilib. Siyasətçi bildirib ki, miqrantlar sərhədi keçərkən etibarlı tibbi sığorta, HİV, B və C hepatitləri, sifilis və vərəm daşıyıcısı olmadıqları haqqında arayış təqdim etməli olacaqlar.
Onlar, həmçinin, orqanizmdə narkotik və psixotrop maddələrin olmadığını təsdiq edən test nəticələrini də təqdim etməlidirlər. Deputat vurğulayıb ki, bu sənədlər olmasa, onlar Rusiya sərhədini keçə bilməyəcəklər.скачать dle 11.3

Мигрантам хотят ужесточить медосмотр перед въездом в Россию
Депутаты предложили ввести обязательное предоставление мигрантами справки об отсутствии вирусов при въезде в Российскую Федерацию.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом написал в Telegram глава комитета Госдумы РФ по труду, социальной политике и делам ветеранов Ярослав Нилов.
"Иностранцы, приезжающие в Россию на заработки, должны решать наши проблемы, а не привозить свои", - отметил он. По словам Нилова, соответствующий законопроект вносится на рассмотрение в Госдуму. Политик сказал, что мигранты при пересечении границы должны будут предъявить действующую медстраховку, справку об отсутствии ВИЧ, гепатита В и С, сифилиса и туберкулеза.
Также им нужно будет предоставлять результаты теста, которые подтверждают отсутствие в организме наркотических и психотропных веществ. В отсутствие этих документов они не смогут пересечь российскую границу, уточнил депутат.скачать dle 11.3