Rusiyadan azərbaycanlılara qarşı növbəti RƏZALƏT - Ailə deportasiya edildi
Sankt-Peterburqun (Rusiya) Nevski rayonunda yeniyetmələr arasında virtual müstəvidə başlayan mübahisə ağır nəticələrə səbəb olub - azərbaycanlı 13 yaşlı yeniyetmə və onun ailəsi Rusiyadan deportasiya edilib.
Bu barədə Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Daxili İşlər Baş İdarəsinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Hadisə sosial şəbəkələrdə baş verən sözlü mübahisədən sonra başlayıb. Yaralanan yeniyetmə haqqında polisə 30 iyun tarixində onu xəsarətlərlə xəstəxanaya çatdıran tibb müəssisəsinin əməkdaşları məlumat veriblər.
İstintaq zamanı məlum olub ki, Talmann küçəsində yaşayan yeniyetmə virtual mübahisə etdiyi şəxslə real görüş təyin edib. Lakin həmin görüşə 13 yaşlı azərbaycanlı tək yox, iki dostu ilə birlikdə gəlib. Hadisə zamanı 16 yaşlı Peterburq sakini döyülüb, şübhəlilər isə hadisə yerindən qaçıblar.
Hadisə ərazisindəki müşahidə kameralarının görüntüləri və şahidlərin ifadələri sayəsində hüquq-mühafizə orqanları insidentin əsas iştirakçısının şəxsiyyətini müəyyənləşdiriblər. O, atası ilə birlikdə polis bölməsinə gətirilib.
"Yeniyetmə miqrantın özünün, valideynlərinin, bacı və qardaşının Rusiya ərazisindən çıxarılması barədə miqrasiya tədbirləri görülüb. Onlar Azərbaycana deportasiya olunublar", - deyə hüququ-mühafizə orqanlarından bildirilib.
Qeyd edək ki, bir neçə gün əvvəl Yekaterinburqda OMON dəstələri azərbaycanlıların yaşadığı ünvanlara basqın ediblər. Hadisə nəticəsində iki nəfər döyülərək öldürülüb, bir neçə nəfər saxlanılıb.скачать dle 11.3

Конфликт между подростками в Невском районе Санкт-Петербурга, начавшийся в виртуальном пространстве, привел к серьезным последствиям для семьи одного из участников. 13-летний гражданин Азербайджана и его родственники были депортированы из России после того, как подросток с друзьями избил 16-летнего местного жителя.
Как передает Median.Az со ссылкой на информацию пресс-службы Главного управления МВД по Санкт-Петербургу и Ленинградской области, инцидент произошел после словесной перепалки в социальных сетях. О пострадавшем подростке полиции стало известно 30 июня от сотрудников медицинского учреждения, куда он был доставлен с травмами.
В ходе расследования выяснилось, что мальчик, проживающий на улице Тальмана, договорился о личной встрече со своим оппонентом после агрессивной переписки. Однако 13-летний мигрант пришел на встречу не один, а в сопровождении двух друзей. Оказавшись в численном меньшинстве, 16-летний петербуржец был избит, после чего нападавшие скрылись с места происшествия.
Благодаря записям с камер видеонаблюдения и показаниям очевидцев, правоохранительные органы оперативно установили личность главного зачинщика конфликта. Юный гражданин Азербайджана был доставлен в отдел полиции вместе с отцом для дальнейшего разбирательства.
"В отношении всей семьи несовершеннолетнего иностранца приняты меры миграционного характера: сам участник конфликта, его родители, брат и сестра, выдворены из России в Азербайджан", - сообщили в Главке полиции.