Uşaqların psixi sağlamlıq problemlərinin həllinə kömək edən ən yaxşı üsul müəyyən edilib
Avstraliyalı tədqiqatçılar müəyyən ediblər ki, atla müalicə psixo-emosional problemləri olan uşaqlara əhəmiyyətli dərəcədə kömək edə bilər.
Araşdırma “Journal of Social Work Practice” (JSWP) jurnalında dərc olunub.
Qeyd olunub ki, atlarla təmas xüsusən də travma keçirmiş uşaqlarda inam yaradır və onları sakitləşdirir.
Ekvinoterpiya (equine-assisted intervention, EAI) adlanan metod təcrübəli təlimçilər ilə tandemdə ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Yeni araşdırmada uşaqlarla işlərində bu texnikadan istifadə edən 10 sosial işçi və psixoloq iştirak edib.
Tədqiqatın müəllifi Morgin Steysinin sözlərinə görə, bir çox uşaq ənənəvi terapevtə müraciət etdikdə özlərini narahat hiss edirlər. Ancaq təbii şəraitdə atın ətrafında olduqdan sonra hər şey dəyişir: “Onlar özlərini təhlükəsiz, rahat və dialoqa hazır hiss etməyə başlayırlar”.
Atlar çox həssas heyvanlardır, insan duyğularının “ayna”sıdır. Bu, uşağa öz vəziyyətini kənardan görməyə imkan verir. Mütəxəssislərdən biri bunu “at gözü ilə görünmək” hissi kimi təsvir edib - terapiya prosesində dönüş nöqtəsi ola biləcək bir an.
Sessiyalar tez-tez açıq havada, ağaclar və təbiət arasında keçirilir. Sensor təcrübələrdən istifadə olunur: ayaqyalın gəzmək, heyvan izlərini seyr etmək, atın yanında sakit dayanmaq. Bütün bunlar şüurun inkişafına, narahatlığı azaltmağa və emosional sabitliyin qurulmasına kömək edir.
Layihənin baş elmi işçisi Fatin Şabbarın sözlərinə görə, metod xüsusilə qəyyumluq sistemindən olan uşaqlar və travma keçirənlər üçün effektivdir.
Tədqiqatçılar heyvan yardımlı terapiyanın etibarlı bir təcrübə kimi tanınmasına, etik standartların yaradılmasına və ehtiyacı olan daha çox uşağa təqdim edilməsinə çağırıb.скачать dle 11.3

Назван лучший способ для детей справиться с психическими проблемами
Австралийские исследователи обнаружили, что терапия с участием лошадей может значительно помочь детям с психоэмоциональными проблемами. Контакт с лошадьми способствует доверию, успокаивает и открывает путь к исцелению, особенно у детей, переживших травму.
Работа опубликована в журнале Journal of Social Work Practice (JSWP).
Метод, называемый эквинотерапией (equine-assisted intervention, EAI), проводится квалифицированными специалистами в тандеме с опытными тренерами. В новом исследовании приняли участие 10 социальных работников и психологов, использующих эту методику в работе с детьми.
По словам автора исследования Моргин Стейси, многие дети чувствуют себя неуютно на приеме у традиционного терапевта. Но стоит им оказаться рядом с лошадью в природной обстановке, как все меняется:
"Они начинают чувствовать себя в безопасности, расслабляются и становятся готовыми к диалогу", — отметила Стейси.
Лошади — очень чуткие животные, способные "зеркалить" эмоции человека. Это позволяет ребенку увидеть собственное состояние как бы со стороны. Один из специалистов описал это как ощущение "быть увиденным глазами лошади" — момент, который может стать поворотным в процессе терапии.
Сессии часто проходят на свежем воздухе, среди деревьев и природы. В ход идут сенсорные практики: прогулки босиком, наблюдение за следами животных, тихое стояние рядом с лошадью. Все это помогает развивать осознанность, снижать тревожность и формировать эмоциональную устойчивость.
Метод особенно эффективен для детей из системы опеки и тех, кто пережил травму, подчеркнул старший исследователь проекта доктор Фатин Шаббар.
"Некоторые дети впервые начинают открываться именно во время таких сессий, где другие подходы не сработали", — добавила она.
Исследователи призывают признать терапию с участием животных как полноценную практику, создать этические стандарты и обеспечить ее доступность для большего числа нуждающихся детей.скачать dle 11.3