PKK-nın silahlarını təhvil verəcəyi tarix bəlli olub
PKK yaraqlıları iyulun əvvəlində İraq Kürdüstanında keçiriləcək xüsusi mərasimdə silahlarını yerə qoyacaqlar.
bu barədə "Al-Arabiya"ya istinadən xəbər verir.
Mənbə yazır ki, bu addım Türkiyə ilə barışıq prosesini sürətləndirmək üçün "etibar yaratma" və "xoşməramlı jest" məqsədi ilə atılacaq.
Qeyd olunur ki, mərasim İraq Kürdüstanının ikinci böyük şəhəri olan Süleymaniyyədə baş tutacaq.
Xatırladaq ki, fevralın 27-də Kürdüstan İşçi Partiyası (PKK) terror təşkilatının Türkiyədə həbsdə olan lideri Abdullah Öcalan tərəfdarlarına müraciət edib.
Öcalan tərəfdarlarını silahı yerə qoymağa və sivil yolla qurultay keçirərək, siyasi mübarizəyə qoşulmağa çağırıb.

Боевики РКК проведут церемонию сложения оружия
Боевики Рабочей партии Курдистана (Partiya Karkerên Kurdistanê, PKK) планируют сложить оружие в начале июля на специальной церемонии в Иракском Курдистане.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Al Arabiya, этот шаг будет предпринят в качестве "жеста доброй воли" и меры по "укреплению доверия" для ускорения процесса примирения с Турцией.
Отмечается, что церемония состоится в Сюлеймание - втором по величине городе Иракского Курдистана.
Напомним, 27 февраля находящийся в турецкой тюрьме лидер террористической организации РКК Абдуллах Оджалан обратился к своим сторонникам. Оджалан призвал последователей сложить оружие и присоединиться к политической борьбе, проведя съезд мирным путем.
Он заявил, что РКК должна самораспуститься, а террористическая организация должна быть ликвидирована.скачать dle 11.3