Dünyanın ən varlı adamlarının sərvəti son on ildə 33,9 trilyon dollar artıb
Bu barədə “Oxfam”ın Sevilyada BMT-nin inkişafın maliyyələşdirilməsi üzrə konfransından əvvəl dərc edilmiş yeni hesabatında deyilir.
Qeyd olunub ki, şəxsi sərvətdəki astronomik artım humanitar yardımın rekord dərəcədə azalması ilə müşayiət olunub. Belə ki, “G7” ölkələri 2024-cü illə müqayisədə 2026-cı ildə onu 28% azaldacaq. Bu da 1960-cı ildən bəri ən kəskin azalma deməkdir.
Vurğulanıb ki, dünyanın 3000 milyarderinin sərvəti 2015-ci ildən bəri 6,5 trilyon dollar artaraq qlobal ÜDM-in 14,6%-nə çatıb. Eyni zamanda, 1995-ci ildən 2023-cü ilə qədər özəl kapital 342 trilyon dollar artıb. Bu da dövlət aktivlərindən 8 dəfə çoxdur (44 trilyon dollar).
Bu arada, ən yoxsul ölkələrin 60%-i səhiyyə və təhsildən daha çox borca vəsait ayırır. Aşağı gəlirli ölkələrin borcunun yarıdan çoxunu təşkil edən özəl kreditorlar restrukturizasiyadan imtina edərək, sərt şərtlər qoyaraq vəziyyəti daha da pisləşdirirlər.скачать dle 11.3

Состояние богатейших людей планеты с 2015 года выросло на $33,9 трлн
Состояние 1% самых богатых людей планеты увеличилось на $33,9 трлн в реальном выражении за последние 10 лет.
Об этом свидетельствует новый отчет Oxfam, опубликованный перед конференцией ООН по финансированию развития в Севилье.
"Астрономический рост личного богатства" сопровождается рекордным сокращением гуманитарной помощи: страны G7 урежут ее на 28% в 2026 году по сравнению с 2024 годом — самое резкое снижение с 1960 года.
Состояние 3 000 миллиардеров с 2015 года выросло на $6,5 трлн и достигло 14,6% мирового ВВП. При этом частный капитал с 1995 по 2023 год вырос на $342 трлн — в 8 раз больше, чем государственные активы ($44 трлн).
При этом 60% беднейших государств находятся на грани долгового кризиса, тратя на обслуживание задолженности больше, чем на здравоохранение и образование. Частные кредиторы, на которых приходится свыше половины долгов стран с низкими доходами, усугубляют ситуацию отказом от реструктуризации и жесткими условиями.скачать dle 11.3