Astarada qədim dövrə aid unikal memarlıq nümunəsi aşkar edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun ekpedisiyası heyəti Astara rayonunda işlərini davam etdirir.
Ekspedisiya qrupu 2025-ci il iyunun 2-dən etibarən, Alaşa kəndi ərazisində yerləşən Əlişa qalasında arxeoloji qazıntılar aparır. Ərazidə mühüm elmi əhəmiyyətə malik unikal memarlıq nümunəsi aşkarlanıb.
Ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mikayıl Mustafayev media nümayəndələrinə bildirib ki, qazıntılar zamanı qədim dövrə aid, yoncavari (quatrefoil) formada inşa edilmiş daş hovuz kompleksi üzə çıxarılıb:
"Bu memarlıq forması Azərbaycanda ilk dəfə sənədləşdirilmiş su sistemi kimi qiymətləndirilir. Hovuz kompleksi Lotos çiçəyi formasında olub, diametri təxminən 1,5 metrdir. Kompleksə daimi su axınını təmin edən daş su arxları və döşəməsi daş plitələrlə örtülmüş əlavə tikililər də daxildir.
Əldə edilən saxsı materiallar və tikinti texnikasına əsasən, bu kompleksin eramızdan əvvəl I əsr-eramızın III əsri aralığında inşa edildiyi ehtimal olunur. Struktura bitişik divar qalıqları və ərazinin qaya relyefi bu hovuzun qala daxilində yerləşən ritual və ya ictimai təyinatlı su qurğusu olduğunu göstərir.
Bu tip hovuz forması indiyədək yalnız Yaxın Şərq, İran və Aralıq dənizi sivilizasiyalarında qeydə alınıb. Onun ilk dəfə olaraq Azərbaycan ərazisində aşkarlanması ölkənin qədim memarlıq və mədəniyyət tarixinin tədqiqi baxımından mühüm elmi yenilik hesab olunur".

В Астаре обнаружен уникальный каменный комплекс бассейнов древнего периода
В крепости Алишах в Астаринском районе Азербайджана обнаружено уникальное строение, относящееся к древнему периоду.
Экспедиционная группа Института археологии и антропологии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) со 2 июня 2025 года проводит археологические раскопки в крепости Алишах. В ходе раскопок на территории обнаружен уникальный архитектурный образец, имеющий важное научное значение.
Руководитель экспедиции, доктор философских наук по истории, доцент Микаил Мустафаев сообщил представителям СМИ, что в ходе раскопок обнаружен каменный комплекс бассейнов, построенный в форме клеверного листа (четырехлистника - квадрифолия - quatrefoil), относящийся к древности:
"Эта архитектурная форма считается первой задокументированной водной системой в Азербайджане. Комплекс бассейнов имеет форму цветка лотоса диаметром около 1,5 метра. В комплекс также входят каменные водные каналы, обеспечивающие постоянный поток воды, и дополнительные постройки, покрытые каменными плитами", - сказал он.
На основании найденных керамических материалов и строительной техники считается, что данный комплекс построен между I веком до нашей эры и III веком нашей эры. Такая форма бассейна до сих пор была зафиксирована только в цивилизациях Ближнего Востока, Ирана и Средиземноморья. Его обнаружение в Азербайджане считается важным научным новшеством с точки зрения изучения древней архитектурной и культурной истории страны.