Bakıya suyun verilişi nə zaman bərpa olunacaq? - RƏSMİ AÇIQLAMA
Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin 228-ci kilometrində baş verən qəzanın aradan qaldırılması işləri yekunlaşıb.
Bu barədə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin (ADSEA) tabeliyində olan İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, hazırda xəttin su ilə doldurulması prosesinə başlanılıb.
Qəza baş vermiş xətdə borunun zədələnmiş hissəsi xüsusi texnika vasitəsilə çıxarılaraq yeni boru ilə əvəzlənib. Su sızmalarınən qarşısının alınması məqsədilə boruların birləşmə yerlərində möhkəmləndirmə və hidroizolyasiya işləri aparılıb.
Kəmər içməli su ilə doldurulduqdan sonra su Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasının müvafiq anbarlarına ötürüləcək. Məhz bu prosesin ardından iyunun 20-i axşam saatlarından etibarən abonentlərin əvvəlki rejimlə su ilə təminatı həyata keçiriləcək.
Qurum xüsusilə diqqətə çatdırır ki, irihəcmli magistral su kəmərlərində təmir-bərpa prosesində əsas vaxt aparan mərhələ - magistral kəmərin boşaldılması və yenidən doldurulması mərhələləridir.
Hazırda Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri ilə qidalanan ərazilərin alternativ mənbələr hesabına qrafikdən kənar su ilə təmin olunması üzrə işlər davam etdirilir.скачать dle 11.3

Когда будет восстановлено водоснабжение Баку? - ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ
Об этом сообщили в Объединенной службе водоснабжения крупных городов при Агентстве водных ресурсов Азербайджана (ADSEA).
Отмечается, что в настоящее время начат процесс заполнения линии водой.
Поврежденная часть трубы на аварийном участке была извлечена с помощью специальной техники и заменена новой. С целью предотвращения утечек в местах соединения труб были проведены работы по укреплению и гидроизоляции.
После заполнения линии вода будет направлена в соответствующие резервуары города Баку и Абшеронского полуострова. Именно после этого процесса, начиная с вечера 20 июня, водоснабжение абонентов будет восстановлено в прежнем режиме.
В структуре особо подчеркнули, что в процессе ремонта и восстановления крупных магистральных водопроводов наибольшее время занимает этап опорожнения и повторного наполнения трубопровода.
В настоящее время продолжаются работы по обеспечению водой вне графика территорий, питающихся от линии Огуз - Габала - Баку, за счет альтернативных источников.